Radomsko, Łódzkie -2.0o Niedziela, 20 Stycznia 2019

Żar leje się z nieba

Miasto
Beata Januszewska

Upały nie odpuszczają, powrócą znów od środy, 8 sierpnia. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla powiatu radomszczańskiego. Temperatura maksymalna w środę wyniesie od 31ºC do 33ºC. W kolejne dni będzie nawet od 32ºC do 34ºC. Noce również będą gorące – temperatura minimalna od 20ºC do 22ºC. Tak wysoka temperatura nie służy nikomu, zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Ze Szpitala Powiatowego w Radomsku dowiedzieliśmy się ilu osobom te ciepłe wakacyjne dni już zaszkodziły.

Nie należy bagatelizować aury oraz ostrzeżeń, jakie wydają różne służby, gdyż przy temperaturach sięgających powyżej 30ºC w cieniu bardzo łatwo o udar, zasłabnięcie, a przy chorobach towarzyszących nawet o cięższe dolegliwości.

Jak poinformował nas Przemysław Drozdek ze Szpitala Powiatowego w Radomsku, w wakacyjny okres zdecydowanie zwiększyła się liczba osób przyjmowanych na Oddział Ratunkowy.

-Dziennie hospitalizowanych z tego powodu jest od 4 do 5 osób, zwłaszcza starszych, które zapominają o odpowiedniej ilości płynów czy też osób, które z powodu wysokich temperatur zasłabły w pracy lub w miejscu publicznym.
-skomentował Przemysław Drozdek ze Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Dlatego też wychodząc z domu koniecznie należy zabrać z sobą butelkę wody mineralnej, nakrycie głowy, jeśli zamierzamy długo chodzić pod gołym niebem, warto ubrać się w przewiewne ubrania w jasnych kolorach, gdyż odbijają promienie słoneczne. Promienie słoneczne są szkodliwe zarówno na skórę, jak i na siatkówkę oka, dlatego nie należy patrzeć wprost w słońce bez okularów przeciwsłonecznych posiadających dobre filtry UV.

Tak gorąca pogoda sprzyja roztargnieniu i rozdrażnieniu. PAMIĘTAJMY, aby nie pozostawiać dzieci ale i zwierząt w rozgrzanym samochodzie, gdzie temperatura, już po 30 minutach może sięgać nawet do 60 stopni. W sytuacji, gdzie zauważymy kogoś w zamkniętym samochodzie, niezwłocznie powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby.

- Jeśli zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko, zwierzę bądź osobę starszą nieporadną życiowo niezwłocznie powinniśmy wezwać policję bądź straż. Dyżurny wysyła wtedy pilnie patrol, który na sygnale dociera na miejsce zdarzenia. Przez pozostawienie kogokolwiek w zamkniętym samochodzie naraża się go na utratę zdrowia bądź życia. Policjanci dla ratowania życia mogą wybić szybę, ale jeśli jest taka możliwość starają się też w inny sposób otworzyć samochód. Nie zawsze musi się to wiązać z wybiciem szyby. Pamiętajmy również o niepozostawianiu zamkniętych zwierząt w samochodzie nad kąpieliskami.
- poinformowała Aneta Wlazłowska, oficer prasowy z KPP Radomsko.

Jeśli chodzi o zwierzęta właściciele powinni zadbać o to, aby buda lub kojec dla psa znajdowały się w cieniu oraz należy zapewnić zwierzętom stały dostęp do miski z wodą. Zwierzęta również mogą dostać udaru cieplnego, dlatego należy bacznie obserwować naszego pupila i chłodzić go, np. robiąc okłady mokrym ręcznikiem lub mocząc głowę wodą.

Zwróćmy też uwagę na bezdomne zwierzęta. Ustawienie miski z wodą, np. gdzieś w okolicy śmietnika nic nas nie kosztuje, a dla czworonogów może być zbawienne.

komentarze