Radomsko, Łódzkie 10.6o Poniedziałek, 18 Lutego 2019

Zakup używanych wózków widłowych - teraz jest łatwiejszy niż myślisz!

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Jeszcze do niedawna wielu młodych przedsiębiorców zmagało się z problemem jakim jest prawidłowe wyposażenie ich firm. Teraz zaopatrzenie w niezbędny do pracy sprzęt staje się jeszcze łatwiejsze - a to dzięki wprowadzeniu przez dealerów na rynek możliwości zakupu używanych wózków widłowych!

Używany sprzęt wcale nie musi być gorszy od nowego. Szczególnie jeśli jego cena jest znacznie niższa, a w zakupie i sprzedaży pośredniczy oficjalny dealer marki. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż wózki, które planujemy zakupić są oryginalnym sprzętem w dobrym stanie technicznym. Możliwość zakupu używanych wózków widłowych wprowadziły m. in marki takie jak Manitou, Toyota-Widłowe czy Cesab. Na stronach tych marek znaleźć można wiele atrakcyjnych ofert używanych wózków widłowych.

Dlaczego warto kupować używane wózki widłowe?

Po pierwsze za zakupem używanych pojazdów przemawia ich niska cena. Zdarza się, że w przedsiębiorstwie trudno na start wygospodarować większą kwotę pieniędzy na zakup kilku rodzajów nowych wózków widłowych, natomiast są one na tyle niezbędnym elementem, iż praca bez ich udziału wydaje się właściwie niemożliwa. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup używanych wózków widłowych.

Zwlekanie z decyzją o zakupie niezbędnych pojazdów może wpłynąć tylko niekorzystnie opóźniając transport wewnętrzny w zakładzie, generując niepotrzebne straty i utrudniając pracę wszystkich pracowników, którzy są zmuszeni np. zajmować się rozładunkiem czy załadunkiem towarów ręcznie. 

Jeśli boisz się o awaryjność czy stan techniczny wózka, pamiętaj, że wszystkie parametry możesz poznać zawsze przed jego zakupem. A dodatkowym atutem, przemawiającym za zakupem używanych wózków widłowych często bywa dodatkowa gwarancja na wózek (np. w przypadku używanych wózków widłowych Toyota - zwykle od 12. do 24. miesiące). 

Zakup kilkuletniego używanego wózka widłowego stanowi oszczędność pieniędzy, natomiast nie wpływa ujemnie na funkcjonalność wózka widłowego, gdyż te z natury tworzone są tak, aby działać poprawnie przez długie lata. Zakup takiego pojazdu można porównać do zakupu używanego samochodu - być może większym prestiżem jest kupno pojazdu prosto z salonu, jednak mianem stosunkowo “nowego” nadal można określić sprzęt, który został wypuszczony na rynek parę lat temu.

Na co zwracać uwagę kupując używane wózki widłowe?

Zakup używanych wózków widłowych jest nieco trudniejszy niż kupno nowego sprzętu, ponieważ w celu wybrania najlepszych, należy zwrócić uwagę na nieco więcej aspektów. Na co szczególnie zwracać uwagę decydując się na zakup używanych wózków widłowych?
a) rok produkcji wózka - jak w większości przypadków tego typu sprzętów obowiązuje zasada “im starszy, tym tańszy”, dlatego mimo atrakcyjnej ceny warto się zastanowić zanim wybierzemy wózek sprzed 20 lat;
b) typ używanego wózka widłowego- wózki spalinowe nadają się do innych zadań niż te elektryczne, dlatego nie warto za czynnik decydujący uznawać tylko ceny i wieku. Typ pojazdu musi zdecydowanie sprawdzać się w zakładzie pracy, w którym ma być obsługiwany;
c) ilość przepracowanych motogodzin- kolejny bardzo istotny element, dzięki któremu możemy ocenić jak bardzo eksploatowany był używany wózek widłowy, który planujemy zakupić. Jeśli liczba motogodzin jest nieporównywalnie wysoka w porównaniu do wieku pojazdu, można podejrzewać iż wykorzystywany był on w trybie pracy wielozmianowej i warto przemyśleć decyzję o zakupie;
d) stan techniczny wózka- wstępnie należy ocenić luzy, ewentualne wycieki, szczelność układu hydraulicznego, stan ogumienia i ogólny stan elementów hydraulicznych;
e) dotychczasowe warunki pracy wózka widłowego, które mogą mieć znaczny wpływ na jego stan oraz żywotność (np. długotrwałą pracę na zewnątrz, zakup wózka pod wynajem, wielogodzinny tryb pracy, inne czynniki, które mogły mieć wpływ na pojazd);
f) historię napraw, konserwacji- z niej dowiemy się, czy wózek często ulegał awariom i czy był właściwie regularnie serwisowany;
g) ewentualne wyposażenie dodatkowe- np. w postaci klimatyzacji czy dodatkowego osprzętu.
Pamiętaj, aby wybierając używane wózki widłowe przyjrzeć się dokładnie wszystkim powyższym aspektom, decydując się na rozsądny i przemyślany zakup, oparty na dokładnej analizie najważniejszych czynników i danych.

Czego unikać kupując używane wózki widłowe?

Istnieje także kilka dobrych praktyk, które pozwolą uniknąć wpadnięcia w pułapkę zakupową. Przede wszystkim:

1. Unikaj zakupu tańszych wózków widłowych o niepewnym pochodzeniu. Jeśli znalazłeś, mogłoby się wydawać, idealną ofertę zakupu nowych pojazdów w cenach zbliżonych do cen kilkuletnich używanych wózków widłowych znanych marek - możesz od razu odrzucić tego typu ofertę. W tym przypadku niższa cena to zdecydowanie niższa jakość, krótsza żywotność a niejednokrotnie także brak jakiegokolwiek dostępu do części zamiennych a w przyszłości także problemy z prawidłowym przejściem przeglądów.
2. Przed zakupem używanego wózka widłowego dobrze jest przeprowadzić próbę polegającą na sprawdzeniu wytrzymałości wideł. Można ją wykonać podnosząc maksymalny dopuszczalny ciężar, tak aby wszystkie siłowniki wysunęły się co najmniej na 10cm i odczekać 10 minut. Jeżeli przed upływem tego czasu, ciężar opadnie, to wózek nie jest w dobrym stanie technicznym i raczej nie przejdzie kolejnych badań kontrolnych.
3. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ale nie masz sam wystarczającej wiedzy na temat wózków widłowych i nie potrafisz samodzielnie ocenić stanu technicznego używanych wózków widłowych, lepiej podczas zakupu skorzystaj z pomocy doświadczonego pracownika lub wynajmij konserwatora z uprawnieniami UDT, który będzie w stanie sprawdzić faktyczny stan pojazdu.

Gdzie znajdę używane wózki widłowe?

Na zakończenie przypominamy, gdzie możecie znaleźć używane wózki widłowe:
- na stronach oficjalnych dealerów wózków widłowych;
- na stronach portali ogłoszeniowych;
- na oficjalnych stronach sklepów, które pośredniczą w sprzedaży.
Bez względu na to, z jakiego źródła pochodzi Wasz pojazd, pamiętajcie o dokładnym sprawdzeniu jego parametrów technicznych, historii użytkowania oraz ilości przepracowanych motogodzin. Jeśli nie potraficie samodzielnie ocenić stanu używanego wózka widłowego, wynajmijcie sprawdzonego fachowca lub poproście o radę doradców czy sprzedawców dealera wózków widłowych, którzy będą potrafili udzielić odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

komentarze