Radomsko, Łódzkie 4.1o Wtorek, 19 Marca 2019
Autopromocja reklama

Zagraniczne praktyki uczniów Ekonomika

Miasto
Jacek Paszewski

W Zespole Szkół Ekonomicznych trwa realizacja projektu „ Mobilność otwiera drzwi Europy”.

W dniach 12-24 czerwca 2016 r. uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Ekonomicznych odbywają dwutygodniowe praktyki w Niemczech. Pierwszy tydzień stażu odbył się w centrum kształcenia i doradztwa zawodowego \"Robotron\" w Lipsku, współpracującym na co dzień z takimi firmami jak Microsoft, SAP czy DATEV. Uczniowie poznali podstawowe pojęcia z dziedziny informatyki w języku niemieckim, pracowali z programami komputerowymi rozpowszechnionymi w nowoczesnej pracy biurowej, rozwijali umiejętności praktyczne w dziedzinie korespondencji biurowej i organizacji pracy. Dodatkowo popołudniami brai udział w szkoleniu zawodowym w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej, gdzie poznali różne formy prowadzenia oraz możliwości otrzymania dofinansowania przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej w Niemczech.

W wolnym czasie uczestnicy stażu zwiedzili Lipsk, poznając wszystkie jego zabytki.  Niewątpliwymi atrakcjami tego tygodnia były również wizyta w jednym z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych w Europie - w tropikalnym Gondwanaland, gdzie wszystkimi zmysłami poczuć można klimat prawdziwej dżungli oraz zwiedzanie portu lotniczego Leipzig-Halle, który oprócz obsługi ruchu pasażerskiego jest też centrum przeładunkowym firmy DHL na całą Europę.

W ośrodku firmy Vitalis, w którym mieszkają stażyści, przebywają praktykanci z kilku europejskich krajów, zawiązały się już więc pierwsze międzynarodowe przyjaźnie. Uczniowie cieszą się, że mają okazję ćwiczyć nie tylko język niemiecki, ale i angielski.

W weekend odbyła się dwudniowa wycieczka do stolicy Niemiec. Młodzież w Berlinie zobaczyła wszystkie godne zwiedzenia zabytki oraz poczuła niesamowitą atmosferę tego wielokulturowego miasta.

Drugi tydzień będzie dla stażystów bardzo pracowity gdyż odbywać będą praktykę zawodową w firmie Netto. Będzie to czas na zdobycie umiejętności praktycznych z wykorzystaniem znajomości języka niemieckiego.

Warto dodać, że w czasie gdy w Niemczech trwa staż w szkole trwają już przygotowania do kolejnych wyjazdów. We wrześniu kolejna grupa uczniów z Technikum Hotelarstwa wyleci na 4 tygodniowy staż na południe Francji.

Natomiast pod koniec roku rozpocznie się realizacja kolejnego projektu w ramach którego 80 uczniów wszystkich zawodów weźmie udział w 4 stażach zagranicznych we Francji i Włoszech. Będzie to pierwszy tak kompleksowy projekt na realizację którego szkoła otrzymała 197 tysięcy euro.

Więcej na temat realizowanych przez „Ekonomik” projektach unijnych można dowiedzieć się na stronie internetowej www.mobilnyekonomik.eu gdzie na bieżąco ukazują się zdjęcia, filmy i aktualności.

Projekt „Mobilność otwiera drzwi Europy” dofinansowano ze środków programu POWER realizowanego na zasadach programu Erasmus+ Sektor kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1 „Mobilność Edukacyjna”.

Info: ZSE

komentarze