Radomsko, Łódzkie 18.9o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

W jakim stopniu wirusy zagrażają naszym telefonom?

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Gdy przed laty w telefonach komórkowych pojawiła się możliwość korzystania z internetu, znacznie podniosło to użyteczność tych urządzeń. Dziś smartfon tego pozbawiony byłby po prostu nie w pełni funkcjonalny. Wielkiej ilości zadań, jakie możemy dzięki temu realizować wszędzie, gdzie tylko będziemy mieli zasięg, towarzyszą jednak pewne zagrożenia. Telefony już dawno pod wieloma względami stały się zwyczajnymi komputerami, toteż w pewnych kwestiach wymagają podobnej troski. Jednym z istotnych zagadnień jest więc skuteczna ochrona przed wszelkim złośliwym oprogramowaniem.

Czy coś poważnego nam grozi?

Telefony bierzemy dziś do ręki praktycznie co chwilę, w najróżniejszych zamiarach – dla rozrywki, edukacji, komunikacji, czy w celu załatwienia innych, mniej lub bardziej istotnych spraw, jak np. zakupy. Codziennie ma więc miejsce wiele okazji – np. gdy korzystamy z serwisów bankowych lub innych, gdzie uzyskujemy dostęp do swoich wrażliwych danych – które bardzo chcieliby wykorzystać np. przestępcy. Przydatne może być tak naprawdę niemal wszystko, czego nie udostępniamy publicznie. Co bardzo istotne, o tym, że tego rodzaju atak nastąpił, możemy się w ogóle nie dowiedzieć. Telefon z systemem Android jest dziś urządzeniem tak popularnym, że byłoby doprawdy niezwykłe, gdyby nikt nie próbował znajdować sposobu na to, jak go dokonać. Czy mamy zatem powody do obaw? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z naszego sprzętu.

Główne zagrożenie czai się we wszelkiego rodzaju aplikacjach pochodzących z niezaufanych źródeł – generalnie nie trzeba się natomiast obawiać np. tych ze sklepu Google Play. Podstawowym środkiem bezpieczeństwa jest więc ostrożne podejście do kwestii pobierania dodatkowego oprogramowania i powstrzymanie się od instalowania wszystkiego, co do czego nie mamy pewności, że nie będzie stanowiło zagrożenia. Wówczas żadne specjalne programy antywirusowe nie są potrzebne. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn zachodzi potrzeba, aby aplikacje nie do końca pewnego pochodzenia trafiały na telefon, warto takie zabezpieczenie zainstalować. Jeśli korzystamy z aplikacji bankowych, także nie będzie to przesadna ostrożność i trzeba wówczas pogodzić się z faktem zajmowania części pamięci.

Co robić, gdy telefon dziwnie się zachowuje?

Działalność autorów złośliwego oprogramowania nie polega na, nazwijmy to, pospolitym elektronicznym chuligaństwie i ich celem zasadniczo nie jest widoczne upośledzanie działania naszych urządzeń, tylko dyskretne wykradanie istotnych danych. Dlatego też kłopoty z funkcjonowaniem systemu nie muszą oznaczać jego zainfekowania. Przywrócenie ustawień fabrycznych jest czynnością, która w większości przypadków powinna okazać się skuteczna. Jeśli jednak nie radzimy sobie z problemem, albo mamy jakiekolwiek inne powody by podejrzewać, że coś jest nie tak, warto powierzyć urządzenie fachowcom. Każdy dobry serwis telefonów, taki, jak np. warszawski MedicPhone, bez trudu poradzi sobie z kłopotami tej natury. Nade wszystko jednak, niezbędna i zazwyczaj wystarczająca jest ostrożność – zwłaszcza, jeśli telefon służy nam do dostępu do wrażliwych funkcji i danych.

komentarze