Radomsko, Łódzkie 0o Poniedziałek, 17 Grudnia 2018

Trwa kwalifikacja wojskowa w powiecie radomszczańskim

Miasto
Jacek Paszewski

Do 4 kwietnia trwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Pracownicy Powiatowej Komisji Lekarskiej mają dużo pracy, niemal codziennie na przydział kategorii wojskowej czeka po kilkadziesiąt osób.

W 2018 roku na terenie powiatu radomszczańskiego kwalifikacją wojskową objęto: 595 - mężczyzn z rocznika 1999; 27 - roczników starszych oraz 20 kobiet.

Objęci kwalifikacją są wzywani przed komisję lekarską, gdzie muszą rozebrać się i pozostać tylko w bieliźnie. Badanie najczęściej rozpoczyna się od badania ciśnienia i badania krwi (morfologię krwi należy wykonać wcześniej lub według zaleceń lekarza), następnie odbywa się ważenie i mierzenie. W dalszej części lekarze badają wzrok, słuch i drożność nosa. Rekrut poddawany jest również badaniu stop, by wykluczyć płaskostopie. Badane są wady postawy i naturalna budowa ciała. Komisja sprawdza także rozpoznawanie kolorów, by wykluczyć daltonizm.

Osoba wezwana przed komisję musi także spodziewać się rozmowy na temat stanu swojego zdrowia. Pytań może być wiele, ale wszystkie dotyczą przebytych chorób, metod leczenia lub stylu życia. Obecność tatuaży na ciele jest uwarunkowane ich umiejscowieniem, nie mogą być widoczne spod munduru.

komentarze