Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Sayonara Piknik w Dojo - Stara Wieś - Radomsko24.pl

Sayonara Piknik w Dojo - Stara Wieś

Grupa 30 dzieci z Japonii w wieku 12-17 lat, z terenów dotkniętych marcowym trzęsieniem ziemi, od 25 lipca przebywała wraz z opiekunami w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo - Stara... ››

Grupa 30 dzieci z Japonii w wieku 12-17 lat, z terenów dotkniętych marcowym trzęsieniem ziemi, od 25 lipca przebywała wraz z opiekunami w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo - Stara Wieś” w Starej Wsi w gminie Przedbórz. W niedzielę 7 sierpnia zorganizowano im uroczyste pożegnanie - Sayonara Piknik.


Dzieci zostały zaproszone przez Polski Związek Karate Tradycyjnego w ramach projektu „Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii”. Podczas pobytu w ośrodku Dojo młodzi Japończycy spędzali czas bardzo aktywnie. Każdy dzień rozpoczynali od porannej gimnastyki, mieli zajęcia sportowe, takie jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, treningi karate, zajęcia z tańca oraz naukę języka polskiego.

 

Zorganizowano im także kilkudniową wycieczkę, w czasie której zwiedzili Kraków, Wieliczkę i Niepołomice. Od 1 sierpnia dzieciom japońskim towarzyszyła grupa 50 polskich dzieci ze Szczecina, Lublina, Halinowa i Warszawy. Część z nich związana jest z karate i aikido, a część przyjechała do Starej Wsi w nagrodę za dobre wyniki w nauce. Polskie i japońskie dzieci brały udział we wspólnych zajęciach tanecznych, plastycznych, grach sportowych, razem bawiły się na dyskotece.

 

Na zakończenie pobytu w Centrum „Dojo - Stara Wieś” odbył się pożegnalny Sayonara Piknik. Wzięli w nim udział m. in. Minister Ambasady Japonii w Polsce Kazuko Shiraishi, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, minister Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marcin Brzychcy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, starosta radomszczański Robert Zakrzewski oraz burmistrz Przedborza Miłosz Naczyński. Podczas imprezy dzieci z Polski i Japonii wspólnie zaprezentowały tańce, odbyły się pokazy karate w wykonaniu młodych karateków oraz mistrzów świata Daniela Iwanka (kumito) i Witolda Kwiecińskiego (kata) oraz aikido w wykonaniu przedstawicieli Polskiej Federacji Aikido. Japończycy zagrali i zaśpiewali japońskie pieśni ludowe.

 

Dzieciom z Japonii bardzo się podobało w Polsce, 14-letnie Nana i Maria zachwycone były naturą w Dojo oraz tym, że ludzie są bardzo towarzyscy i przyjacielscy. Z miejsc, które odwiedzili najbardziej podobał im się Kraków i zamek (Wawel). Podczas wspólnego pobytu od polskich dzieci nauczyły się wielu polskich słówek.

 

- Idea zorganizowania wakacji dla dzieci z Japonii powstała w momencie, kiedy się dowiedziałem że jest taka straszna tragedia w Japonii i od razu poczułem, że coś trzeba zrobić. Tak się złożyło, że kilku przyjaciół wymieniło maile na ten temat i wszyscy czuliśmy, że powinniśmy pomóc japońskim dzieciom. Japonia to jest kraj bardzo bogaty, a Polska nie aż tak, ale to nie chodzi o pieniądze, tylko chodzi o pomoc z głębi duszy, z głębi serca. Nazwaliśmy tą akcję „Polskie wakacje dla japońskich dzieci” i ta akcja spotkała się z nazwą „Most solidarności”, która pochodzi z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i połączenie tych dwóch idei stworzyło podstawy do tego, aby dzieci tu przyjechały. MSW przeznaczyło fundusze na zakup biletów lotniczych do Polski, Ministerstwo Sportu wsparło pobyt dzieci tutaj w tym ośrodku, ludzie dobrej woli przekazali pieniądze na to, aby te dzieci mogły pojechać do Krakowa i podróżować po Polsce - mówi Włodzimierz Kwieciński, prezes PZKT. - Dzieci nie miały paszportów, każdy paszport trzeba było wyrobić, koszt to ok. 100$, dzieci nie miały rzeczy na podróż, to była ich pierwsza podróż zagraniczna, dzieci dostały kieszonkowe, dostały od jednej z firm telefonii komórkowej telefony, aby mogły się kontaktować ze swoimi rodzinami - dodaje.

 

W poniedziałek dzieci japońskie wyjechały do Warszawy, dzień później zwiedziły stolicę, zostały przyjęte przez pierwszą damę RP Annę Komorowską, a w środę 10 sierpnia wyleciały do Japonii.

Projekt „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii” wsparło wiele instytucji i firm, m. in. Powiat Radomszczański i Gmina Przedbórz.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej PZKT.

 

PG

Artykuł i zdjęcie pochodzą ze strony www.przedborz.com.pl.

Więcej o:
dojo stara wieś japonia piknik

PRZECZYTAJ JESZCZE