Radomsko, Łódzkie -5.6o Poniedziałek, 21 Stycznia 2019

Pieniądze z kiermaszu JYSK trafią do potrzebujących

Miasto
Jacek Paszewski

Centrum Dystrybucyjne JYSK w Radomsku podsumowało VII Charytatywny Kiermasz. Zebrano 261 149,50 zł. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących instytucji działających w Radomsku i okolicach. Pomoc od Centrum Dystrybucji JYSK otrzyma aż 18 organizacji, instytucji i klubów sportowych. Dzięki kiermaszowej inicjatywie załogi Centrum Dystrybucji JYSK do potrzebujących trafiło ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.

Rozmowa z Jarosławem Sobczykiem, inicjatorem i głównym organizatorem Kiermaszu, kierownikiem ds. operacyjnych w Centrum Dystrybucyjnym w Radomsku.

W tym roku środki finansowe pozwolą m.in. na dokończenie remontu Zakładu Aktywności Zawodowej, który uruchamia Stowarzyszenie „Koniczynka”. W „Koniczynce” pracę znajdzie ok. 40 osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. To efekt między innymi Twojej pracy - kiermasz to wielkie przedsięwzięcie. Jak długo trwają przygotowania?

Przygotowania do kiermaszu w firmie JYSK rozpoczynają się na wiele tygodni przed samym wydarzeniem. Musimy przygotować produkty, stoiska, zadbać o bezpieczeństwo odwiedzjących. W tym roku zaangażowanych w organizację było kilkudziesięciu pracowników. Kiermasz to nie tylko okazja na zrobienie zakupów w dobrej cenie, to także okazja do spędzenia naprawdę udanego dnia i jednocześnie pomocy potrzebującym ludziom.

Skąd pojawił się pomysł na właśnie taką akcję charytatywną?

Kiedy organizowaliśmy pierwszy Kiermasz, chcieliśmy zebrać pieniądze na pomoc dla kilku chorych osób, w tym dla naszego kolegi po ciężkim wypadku komunikacyjnym. Dziś, sami jesteśmy zadziwieni jak wiele dobrego udało nam się, dzięki wszystkim edycjom Kiermaszu zrobić. Zainteresowanie i efekty przerosły nasze największe oczekiwania. Ale widzimy też ogromną potrzebę takiego działania. Instytucji, które zwracają się do nas o pomoc wciąż przybywa.

Co właściwie można kupić podczas kiermaszu?

W Radomsku mamy wiele produktów, które są pełnowartościowe, ale z różnych powodów nie mogą być sprzedawane w sklepach. Nie ma sensu marnować dobrych mebli czy innych produktów. Gdyby nie kiermasz, musiałby zostać zutylizowane. Nie chcemy takiego marnotrawstwa. Artykuły trafiają więc na sprzedaż podczas kiermaszu i można je kupić po bardzo atrakcyjnych cenach, jednocześnie wspierając dobroczynność. Pieniądze trafiają bezpośrednio do lokalnych instytucji i organizacji charytatywnych wspieranych przez JYSK.

Kto odwiedza kiermasz?

Od wielu lat Kiermasz cieszy się dużym zainteresowaniem. Przez te wszystkie edycje, Kiermasz odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Cieszę się, że to wydarzenie stało się taką coroczną tradycją w Radomsku.

Czy wiesz ile w sumie produktów udało się sprzedać podczas wszystkich edycji?

Jest to trudne do określania, ale myślę że kilka tysięcy sztuk.

Jak wybierane są organizacje , do których trafia pomoc?

Nasze działania wspierające koncentrują się przede wszystkim na obszarze zdrowia, edukacji, kultury oraz pomocy potrzebującym. Wierzymy, że wsparcie udzielane lokalnym inicjatywom buduje silniejszą społeczność lokalną, wspomaga jej rozwój i dodaje odwagi w patrzeniu w przyszłość. Tu gdzie działamy, staramy się pomagać. W tym roku oprócz wsparcia Zakładu Aktywności Zawodowej „Koniczynka”, pieniądze trafią do radomszczańskich szkół współpracujących z Centrum Dystrybucji JYSK: Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczy. Na wsparcie edukacji przeznaczymy 43 000 zł. Szpital Powiatowy w Radomsku otrzyma 30.000 zł. Państwowa Straż Pożarna z Radomska oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Krępy kwotę 30.000 zł. na zakup wyposażenia. Muzeum Regionalne w Radomsku otrzyma kwotę 12.000 zł. na organizację zajęć naukowo – dydaktycznych dla dzieci i młodzieży. Wsparcie otrzymają także młodzi piłkarze, tenisiści ziemni, tancerze, biegacze, kolarze, „tytani” oraz instytucje - Powiatowa Hala Sportowa i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Radomska. W sumie na lokalną pomoc przekazaliśmy już ponad 1 200 000 zł. I to nie jest nasze ostatnie zdanie. Kolejny kiermasz już w czerwcu 2019. 

Info: JYSK

komentarze