Radomsko, Łódzkie -2.0o Niedziela, 20 Stycznia 2019
Autopromocja redakcja

Niedziela bez handlu

Miasto
Jacek Paszewski

11 marca to pierwsza niedziela objęta częściowym zakazem handlu. Do końca tego roku takim zakazem objęte zostaną łącznie 23 niedziele. W związku z tym, w niektórych sklepach i sieciach handlowych w Radomsku przygotowano zmiany.

Jak wynika z naszych informacji zasięgniętych w sklepach i sieciach handlowych część będzie otwarta dłużej w piątki i soboty. Niektóre będą czynne w niedziele z zakazem handlu, ale w mocno ograniczonym zakresie.

Sieć sklepów Biedronka

O zmiany w funkcjonowaniu sklepów w Radomsku, zapytaliśmy w biurze prasowym Jeronimo Martins Polska S.A.

Najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie już od tego tygodnia to: Wydłużenie godzin otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00. Otwarcie wszystkich kas w sklepach Biedronka w godzinach szczytu w piątki i soboty. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji, jednak gwarancja wszystkich otwartych kas obejmie 5 godzin w każdym z tych dni. Zwiększona częstotliwość dostaw do sklepów w okresie weekendowym tak, by zapewnić pełną dostępność produktów świeżych oraz promocyjnych. Większa liczba promocji w ciągu tygodnia tak, by ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni. Aby sprostać oczekiwaniom zakupowym klientów i obsłużyć spodziewany większy ruch, w piątki i soboty w sklepach należących do sieci będzie pracowało 5 tysięcy osób więcej niż podczas dotychczasowych weekendów.

Od marca Lidl wydłuża godziny pracy … 

- Nasze sklepy są przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od handlu. W 2017 r. zakończyliśmy modernizację wszystkich naszych obiektów. Szerokie alejki sklepowe, ergonomiczne wnętrza, prezentacja produktów dostosowana do potrzeb klientów, liczne miejsca parkingowe – wszystko to dla komfortu dokonywania zakupów w sklepach Lidl. Co więcej aby zapewnić klientom wystarczającą dostępność do naszych sklepów, zdecydowaliśmy się wydłużyć godziny ich otwarcia: w piątki i soboty do 22.00. W poniedziałki jak i w kolejne dni tygodnia sklepy będą czynne od godziny 7.00 rano – powiedziała portalowi Radomsko24.pl, Aleksandra Robaszkiewicz PR Manager Lidl Polska.

… jak i rodzima ZORZA

- Od 1 marca, wszystkie sklepy należące do Powszechnej Spółdzielni Spożywców ZORZA w Radomsku będą czynne od poniedziałku do soboty 6.00 - 22.00. W niedziele handlowe, trzy placówki przy ul. L. czarnego 15, Targowej 10 i Reymonta 47, będą czynne w godzinach 6.00 - 22.00 a pozostałe między 9.00 a 17.00 – usłyszeliśmy w centrali firmy.

Rekordowo długo czynny Carrefour

- Od 1 marca zmieniliśmy godziny otwarcia sklepu. W związku z zakazem handlu, pracujemy według ustawy. W pozostałe dni, sklep czynny będzie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6.00 – 23.30. Dodam, że stacja paliw, Punkt Obsługi klienta i działy handlowe nie uległy zmianie i otwarte będą w godzinach od 7.00-22.00 również od poniedziałku do niedzieli – mówi Beata Kowalik z Carrefour Radomsko.

Sieć sklepów Żabka. Decyzja należy do franczyzobiorcy

- W przypadku Żabki wiele zależy od decyzji franczyzobiorców, możliwy będzie także handel w niedziele. Jak poinformowało nas biuro prasowe sieci, "franczyzobiorcy Żabki będą mogli prowadzić działalność w niedziele objęte ograniczeniami, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek" – informuje portal tvn24bis.pl.

Salony LPP. Właściciel marek Reserved, House, Cropp, Sinsay (sklepy mieszczą się w Galerii Radomsko) bez zmian w godzinach pracy

W związku z wejściem w życiem z dniem 1 marca br. ustawy o graniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, LPP nie rekomenduje wprowadzania zmian godzin pracy galerii w dni powszednie. W naszej opinii, podjęcie tego typu decyzji powinno być poprzedzone obserwacjami ewentualnych zmian zachowań klientów na rynku. W przeciwnym wypadku, podjęcie zbyt pochopnych kroków w tym zakresie, może być ze szkodą dla najemców jak i galerii handlowych. Przykłady podobnych zmian legislacyjnych, wprowadzonych na rynkach zagranicznych, na których LPP posiada swoje salony, pokazało że reakcje klientów na ograniczenia handlu w niedzielę mogą być diametralnie różne. W związku z powyższym, ze swojej strony deklarujemy chęć prowadzenia do końca bieżącego roku obserwacji reakcji naszych klientów na wprowadzone ograniczenia w handlu. Do tego momentu, salony LPP będą czynne w niezmienionych godzinach – czytamy w komunikacie firmy.

Salony obuwnicze CCC (ERA PARK, Galeria Radomsko) również bez zmian

- Obecnie nie zamierzamy wydłużać godzin pracy w żaden dzień tygodnia. Niemniej jednak dostosujemy się do ewentualnych zmian godzin otwarcia galerii i parków handlowych, gdzie zlokalizowane są nasze sklepy – głosi komunikat CCC.

Centrum Handlowe ERA PARK nie wydłuża godzin pracy

- Jeśli chodzi o godziny pracy parku handlowego, ustalę to po jednym lub dwóch miesiącach czy rzeczywiście jest potrzeba wydłużenia godzin pracy sklepów. Era Park to park handlowy a to nie galeria i nie widzę obecnie konieczności wydłużania godzin pracy. Zobaczymy jak zachowa się rynek oraz jakie będą sygnały od naszych klientów i najemców. Dłużej będzie czynny za to LIDL (patrz wyżej – red.) – powiedziała nam Justyna Hurko, dyrektor zarządzający ERA PARK.

Handel na miejskim placu przy ul. Targowej, będzie odbywał się we wszystkie niedziele w roku.

Galeria Jurajska ze zmianami

Chętnie odwiedzana przez radomszczan Galeria Jurajska w Częstochowie zapowiada, że będzie otwarta w niedziele objęte zakazem handlu, ale w ograniczonym zakresie. Wydłużone zostaną także godziny otwarcia w pracujące niedziele. Centrum handlowe podjęło właśnie decyzje, że będzie otwarte w niedziele wolne od handlu, ale w ograniczonym zakresie. – Działać będą te punkty, które wyjęte są z ustawowego zakazu. W naszym przypadku jest to kino Cinema City, studio fitness Calypso, a także kawiarnie i restauracje znajdujące się w strefie gastronomicznej. Punkty te będą działać w normalnych godzinach handlowych, jakie do tej pory obowiązywały w weekendy  – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

– W niedziele wolne od zakazu otwarci będziemy do godz. 22.00, czyli o dwie godziny dłużej. Pozwoli to naszym Klientom na dłuższe robieni zakupów, a u najemców zminimalizuje przynajmniej częściowo ekonomiczne skutki ograniczenia – zapowiada.

Zakazem handlu w 2018 roku objęte są następujące niedziele:

Marzec: 11 III, 18 III
Kwiecień: 1 IV (Wielkanoc), 8 IV, 15 IV, 22 IV
Maj: 13 V, 20 V
Czerwiec: 10 VI, 17 VI
Lipiec: 8 VII, 15 VII, 22 VII
Sierpień: 12 VIII, 19 VIII
Wrzesień: 9 IX, 16 IX, 23 IX
Październik: 14 X, 21 X
Listopad: 11 XI, 18 XI
Grudzień: 9 XII

Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Rok później (1 stycznia 2020 roku) będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, za wyjątkiem siedmiu w roku - dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

komentarze