Radomsko, Łódzkie -1.8o Niedziela, 20 Stycznia 2019

Komitet obwinia władze o podtopienia

Miasto
Jacek Paszewski

Obywatelski Komitet „Stop wycince drzew Radomsku”, wydał oświadczenie, w którym obwinia władze miasta o występujące podtopienia. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia.

OŚWIADCZENIE

W sprawie coraz częstszych i bardziej dotkliwych podtopień i zalewania budynków mieszkalnych, obiektów handlowych czy miejsc użyteczności publicznej w Radomsku

Władze Radomska przegrały wyścig z naturą. Rosnąca intensywność opadów i czas trwania deszczu to skutki między innymi zmian klimatycznych, z którymi władze nie umieją się skutecznie mierzyć. Brakuje też właściwego zarządzania zielenią pochłaniającą nadmiar wody, masowo betonuje się wielkie powierzchnie miasta, a planując inwestycje nie uwzględnia się ryzyka związanych z nagłymi zjawiskami pogodowymi. Gwałtownych deszczów w Radomsku będzie coraz więcej.

Niestety politycy lekceważą potrzebę przeciwdziałania podtopieniom narażając nas, mieszkańców Radomska, na coraz większe koszty interwencji straży pożarnej wypompowującej wodę z zalanych budynków, a także na dezorganizację w ruchu drogowym czy zagrożenia naszego bezpieczeństwa.

Tylko w ostatnim miesiącu politycy podjęli szereg fatalnych decyzji, między innymi o wybetonowaniu 40% skweru przy ul. Sierakowskiego, czy wycięciu 100% drzew przy remontowej ul. Reymonta. Opinie inżynierów i dendrologów jasno wskazują, że obie te decyzje spowodują jeszcze większe podtopienia przy kolejnych intensywniejszych opadach. Wyraźna jest też niechęć polityków do podjęcia dyskusji o przeciwdziałaniu skutkom radykalnych zjawisk pogodowych. Prezydent Radomska nie odpowiedział na list otwarty z prośbą o spotkanie i rozmowę na ten temat, który został podpisany przez stu mieszkańców naszego miasta.

Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem przyjaznego, otwartego i bezpiecznego miasta na kolejne spotkanie Obywatelskiego Komitetu STOP wycince drzew w Radomsku w najbliższy wtorek 24 lipca o godz. 18.00 w Cafe MDK.

Dawid Wawryka
Przewodniczący
Obywatelskiego Komitetu STOP wycince drzew w Radomsku

komentarze