Radomsko, Łódzkie 7.7o Poniedziałek, 18 Lutego 2019

Już niedługo transmisja na żywo z obrad powiatowej sesji

Miasto
Beata Januszewska

W Starostwie Powiatowym w Radomsku, szykują się niemałe zmiany. Wynikają one z ustawy o samorządzie powiatowym i dotyczą monitoringu radnych. Samorządowcy na ostatniej Komisji Rewizyjnej, która odbyła się 24 września, omawiali między innymi pomysł nagrywania obrad sesji.

Nowy skład rady po wyborach zastanie nowe zasady oddawania głosów. Już nie będzie ręcznego zliczania, zastąpić je ma elektroniczny system. A komisje i sesje rady powiatu mają być transmitowane na żywo, które będzie można obejrzeć w internecie na stronie starostwa oraz na korytarzu starostwa.

Jest pomysł zainstalowania kamery w budynku urzędu, dla petentów. Pewne jest to, że na sali obrad zamontowane zostaną kamery, które będą rejestrowały wypowiedzi radnych. Gdy radny włączy swój mikrofon kamera skieruje się właśnie na niego, wszystko po to aby mieszkańcy widzieli kto zabiera głos i mogli śledzić przebieg obrad. Mieszkańcy będą również mogli osobiście uczestniczyć w obradach, jako publiczność, której przewodniczący będzie mógł udzielić głosu.

Koszt całej inwestycji z zamontowaniem kamer oraz z wprowadzeniem elektronicznego systemu zliczani głosów ma wynosić około 100 tys. złotych. Pomimo odgórnego nakazu, zapłacić ma za to starostwo z budżetu powiatu. Takie unowocześnienia być może podniosą prestiż samego urzędu, jednak czy spotka się to z zainteresowaniem oraz aprobatą samych mieszkańców, skoro pieniądze na to mają pochodzić z budżetu starostwa.

komentarze