Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Lekcja historii na ulicach Radomska - Radomsko24.pl

Lekcja historii na ulicach Radomska

W niedzielę mieszkańcy miasta uczestniczyli w wycieczce, podczas której poznawali historię Radomska.

W niedzielne popołudnie radomszczanie mogli wziąć udział w wycieczce, na której specjalnie przeszkoleni przewodnicy opowiadali o historii miasta i pokazywali miejsca związane z dawnymi dziejami.

Akcję oprowadzania radomszczan po mieście organizuje Hufiec ZHP Radomsko, w tym przypadku redakcja naszego portalu postanowiła włączyć się w inicjatywę i wspólnie zorganizować wycieczkę dla czytelników Radomsko24.pl.

Spotkanie rozpoczęło się na placu przy kościele Św. Lamberta. Tam uczestnicy dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat postaci Leszka Czarnego i jego związków z Radomskiem. Faktem jest, że w 1266 roku wydał on w niedalekim Maluszynie przywileje dla mieszkańców naszego miasta. Dokument ten błędnie jest kojarzony z dokumentem nadającym prawa miejskie. W rzeczywistości prawa miejskie Radomsko w 1266 roku już posiadało od jakiegoś czasu (dokładnie nie wiadomo od kiedy), a wspomniany dokument wydany w Maluszynie to zaledwie jeden z kolejnych nadających przywileje, ale najstarszy jaki się zachował.

Kolejna ciekawostka jest związana ze znanym szerokiemu gronu radomszczan wizerunkiem pieczęci z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Otóż wiele osób uważa, że na tejże pieczęci, w jej środku znajduje się litera "R", co wydaje się na pierwszy rzut oka oczywiste - skoro jest to pieczęć miasta Radomsko, to taka litera się tam znajduje. W rzeczywistości na pieczęci Radomska z tego okresu widnieje litera "K", nad którą jest korona.

Ewenementem jest herb naszego miasta. Okazuje się, że jest to herb rodu szlacheckiego, co wydaje się dziwne, gdyż Radomsko nigdy nie było własnością prywatną, nie należało do żadnego rodu. O tym pisaliśmy na naszym portalu kilka miesięcy temu.

Trzeba przyznać, że uczestnicy byli zaskoczeni, iż historia Radomska jest tak ciekawa. Oto wypowiedź jednego z radomszczan, którzy poświęcili w niedzielę czas na to aby zaznajomić się z dziejami swojego miasta:
- Myślę, że ta mała wycieczka po Radomsku wzbogaciła moja wiedzę o kilka faktów, o których nie miałem pojęcia. Sądzę, że każdy, kto choć trochę interesuje się tym miastem, powinien przespacerować się i usłyszeć to z ust kogoś, kto zna historię tego miasta. Można być mile zaskoczonym - powiedział Marcin.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać także granice radomszczańskiego getta dla ludności żydowskiej z czasów II wojny światowej. Na dość małym terenie w pewnym momencie musiało zamieszkiwać jednocześnie około siedmiu tysięcy osób. Zważywszy na fakt, że budownictwo w tamtym okresie było w większości parterowe bądź jednopiętrowe, może zadziwiać jak ci wszyscy ludzie pomieścili się pomiędzy (mniej więcej) obecną ulicą Joselewicza, Mickiewicza, Stodolną, Wyszyńskiego i Skoczyńskiego.

Ciekawym punktem wycieczki były miejsca, w których w Radomsku znajdowały się cerkwie - tam gdzie dziś stoi budynek II LO (zobacz artykuł z naszego portalu), a także na placu Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych (o tym też pisaliśmy szerzej). Te oraz wyżej wymienione wątki historii Radomska omawiał i prezentował mieszkańcom Paweł Dudek.

Ostatni punkt wycieczki znajdował się na placu Klasztoru Franciszkanów. Tam Mateusz Szałowski opowiedział na temat tego dlaczego akurat Franciszkanie zostali sprowadzeni do Radomska, jakie napotykali problemy w związku ze swoją działalnością oraz jakie ważne wydarzenia związane są z budynkiem klasztornym. W tym miejscu przewodnik wspomniał także o najstarszym widocznym elemencie budynku - jest to łuk wejściowy do głównej części klasztoru (na wprost ołtarza).

Jak już wspomniano, mieszkańców oprowadzało dwóch przewodników - Paweł Dudek oraz Mateusz Szałowski. Obydwaj są historykami, a jednocześnie redaktorami portalu Radomsko24.pl i członkami radomszczańskiego Hufca ZHP, który jest inicjatorem akcji oprowadzania radomszczan po mieście. Te trzy elementy złożyły się na to, że obydwaj chętnie włączyli się w inicjatywę.

- Bardzo chętnie włączam się w tego typu działania. Powoli z Mateuszem planujemy organizację kolejnej wycieczki - powiedział Paweł Dudek.

Działanie zostało współfinansowane z budżetu Miasta Radomsko w ramach realizacji projektu "Wychowanie obywatelskie".

Więcej o:
historia wycieczka przewodnik

PRZECZYTAJ JESZCZE