Radomsko, Łódzkie 10.6o Poniedziałek, 18 Lutego 2019

Fabryka budowy domów SYSTEM 3E w Radomsku

Miasto
Beata Januszewska

Budowa domu jeszcze nigdy nie była tak prosta! Zbudować dom za pomocą tylko jednego materiału, bez cementu, kleju, styropianu, a co za tym idzie własnymi rękami, bez tynkarzy i murarzy – tak, to możliwe. Gwarantuje to nowa fabryka, która już niedługo zacznie działać się w Radomsku – SYSTEM 3E.

Fabryka SYSTEMU 3E to przełomowa technologia, która zrewolucjonizuje branżę budowy domów. Stało się to możliwe poprzez zastosowanie naturalnego surowca, jakim jest perlit. Dzięki temu kruszywie budowa domów odbywa się bezspoinowo. Bloki perlitowe nakładane są jeden na drugi, można to porównać do budowania z klocków lego.

- Perlit jest naturalnym złożem, który jest pozyskiwany z ziemi. Jest to powulkaniczny surowiec. Główne złoża w Europie są na terenie Słowacji i Węgier. Jedne z większych złóż są w Turcji. Perlit ma bardzo dobre właściwości. Wydobywając tą rudę i poddając obróbce termicznej około 1000ºC następuje proces eskpandacji, czyli ta ruda powiększa swoją objętość czterdziestokrotnie, poprzez co nabiera bardzo dobre właściwości techniczne, między innymi staje się bardzo lekkim tworzywem i mającym bardzo dobre właściwości termiczne
- mówił Łukasz Czapliński, odpowiedzialny za rozwój biznesu i technologię w SYSTEM 3E.

Fabryka ta specjalizować się będzie w budownictwie budynków jednorodzinnych oraz w zabudowie szeregowej, ale też w ten sposób mogą powstać budynki gospodarstwa wiejskiego. Dodatkowo produkt może znaleźć zastosowanie w budownictwie wysokim, jako ściany wypełnieniowe. Dzięki certyfikatom produkt jest dopuszczony do budowy w Unii Europejskiej, znakiem CE.

Nazwa „3E” odnosi się do tego, że produkt na którym bazuje fabryka jest: ekologiczny, energooszczędny i ekonomiczny. Dzięki zastosowaniu środków hydrofobizujących produkt ten jest mrozoodporny. Perlit w skali pH ma odczyn obojętny, a ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed powstaniem w domu pleśni, alg i grzybów. W domach z perlitu jest to niemożliwe. Jest to szczególnie istotne dla osób zmagających się z astmą i alergiami. Bloki z perlitu są grubości 35 centymetrów i nie wymagają zastosowania dodatkowego ocieplenia.

- W fabryce mamy zdolność produkcyjną na około milion elementów rocznie, co stanowi odniesienie na około tysiąc domów rocznie. Musimy pamiętać, że w Polsce buduje się około 80 tysięcy domów rocznie, więc mówimy o fabryce, która jest w stanie wygenerować do 1,5% udziału w rynku. Oczywiście chcemy żeby to nie była pierwsza i ostatnia fabryka. Bardziej koncentrujemy się na tym, żeby była to pierwsza i zaraz kolejna fabryka na terenie Polski. Natomiast w tej chwili mamy fabrykę w Radomsku. Dołożymy tym samym cegiełkę do lokalnego PKB poprzez zatrudnienie
- mówił wiceprezes SYSTEM 3E, Piotr Budnik.

W fabryce znajdzie zatrudnienie trzydzieści osób. Na terenie zakładu znajduje się linia produkcyjna, magazyn, pakownia oraz piec do ekspandacji perlitu. Jest to pierwszy na świecie tego rodzaju zakład produkcyjny do wytwarzania elementów perlitowych. Zastosowana technologia pozwala na budowę na sucho, o każdej porze roku bez zaprawy, bez kleju i bez konieczności docieplania. Elementy 3E z perlitu nazywane są ceramiką nowej generacji. Fabryka posiada trzy patenty, których właściciele są autorami na kształt, na skład oraz na proces wytwarzania.

komentarze