Radomsko, Łódzkie 0o Poniedziałek, 17 Grudnia 2018
Autopromocja reklama

Delegacja z Izraela w Radomsku

Miasto
Tomasz Kolmasiak

W poniedziałek, 19 marca do Radomska przyjechała 200-osobowa delegacja władz i młodzieży z partnerskiego miasta w Izraelu - Kiryat Bialik.

To nie pierwsza wizyta młodych Żydów w Radomsku. W tym roku swoją wizytę rozpoczęli od zwiedzania Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Przedborskiej, a następnie udali się na ulicę Joselewicza, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający rocznicę likwidacji radomszczańskiego getta przez niemieckich okupantów. Niemcy wysłali miejscowych Żydów do obozu koncentracyjnego w Treblince i tam ich wszystkich zamordowali.

Delegacja z izraelskiego Kiryat Bialik upamiętniła ofiary niemieckiego okrucieństwa - ceremonia odbyła się w języku hebrajskim. To nie koniec wizyty gości z Izraela w naszym mieście, na dzisiaj zaplanowano także ich udział w spotkaniu z władzami Radomska i radomszczańską młodzieżą.

Media ogólnopolskie obiegła dzisiaj po południu informacja o zgrzycie (a nawet skandalu), do jakiego miało dojść w Radomsku. Poszło o przemówienie, jakie Eli Dokorsky, burmistrz Kiryat Bialik miał wygłosić pod pomnikiem na Joselewicza, miał w nim mówić o zbrodniach na Żydach, jakich w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu mieli dokonywać polscy obywatele. Prezydent Radomska postanowił z tego powodu nie uczestniczyć w uroczystościach z udziałem delegacji izraelskiej i złożył kwiaty pod pomnikiem dwie godziny wcześniej.

Do naszej redakcji trafiło również oświadczenie prezydenta miasta Jarosława Ferenca:

Ubolewamy nad zarzutami stawianymi bezpodstawnie władzom Radomska o cenzurowanie wystąpienia naszego gościa, burmistrza Kiryat Bialik, podczas uroczystości w naszym mieście 19 marca 2018 r. upamiętniających rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów przez nazistowskich Niemców.Kilka dni przed uroczystościami mającymi upamiętniać radomszczańskim Żydów, otrzymaliśmy od strony izraelskiej przemówienie do przetłumaczenia na język polski, które podczas uroczystości w poniedziałek 19 stycznia miał wygłosić Pan Eli Dukorsky, burmistrz Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska.W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów.

Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. Mogłyby być z pewnością przedmiotem debaty historyków bądź rozważań akademickich dotyczących czasami trudnych relacji polsko-żydowskich.

Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości z historyków zajmujących się okresem II wojny światowej. Przedstawione teorie są mocno kwestionowane przez wielu historyków od strony metodologicznej i źródłoznawczej jako nieznajdujące oparcia w dotychczas prowadzonych badaniach.Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uznaliśmy, że nie możemy ingerować w treść przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, który reprezentuje administrację Państwa Izrael, i z którym łączą Polskę liczne więzi i strategiczne partnerstwo.

Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie  rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą - w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku.

Władze Radomska i dyrektorzy szkół - niezależnie od strony izraelskiej – uczcili w tym dniu pamięć pomordowanych Żydów składając pod Macewą kwiaty i zapalając znicze wspominając naszych żydowskich Radomszczan. Jednocześnie zabezpieczyliśmy pod względem organizacyjnym (np. wyłączenie z ruchu) miejsca w Radomsku, w których planowana była obecność delegacji z Kiryat Bialik. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami na godzinę 12.00 w szkole nr 2 i 9 przygotowano obiad dla delegacji. Natomiast o godz. 14.00 odbyło się zaplanowane spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży.

Ponadto informuję, iż zwrócę się do radomszczańskich nauczycieli, aby przeprowadzili dodatkowe lekcje dotyczące losów radomszczańskich Żydów i Holokaustu, połączone np. ze zwiedzaniem KL Auschwitz, największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady przede wszystkim Żydów, ale też Polaków, Rosjan czy Cyganów.

Potwierdzamy sprzeciw wobec posługiwania się niepopartymi naukowo danymi w obszarze tak bolesnym, jak losy Polaków i Żydów podczas niemieckiej okupacji. Jedynym sposobem osiągnięcia pożądanego postępu w dialogu polsko-żydowskim jest poszanowanie prawdy.

komentarze