Radomsko, Łódzkie 18.9o Sobota, 25 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Czym kierować się wybierając ubezpieczenie narciarskie?

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie narciarskie to podstawa bezpieczeństwa każdego narciarza, o którą warto zadbać indywidualnie. Zwykle biura podróży oferują polisy jedynie o podstawowym zakresie ochrony. Podobnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach UE i EFTA.

Podpowiadamy, dlaczego zakres ochrony EKUZ za granicą jest ograniczony, a także na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy narciarskiej. Tak, aby w razie wypadku ubezpieczenie pokryło nie tylko koszty leczenia, lecz także szereg dodatkowych świadczeń.

Ograniczenia zakresu ochrony EKUZ

EKUZ ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, opieka medyczna nie wszędzie zorganizowana jest tak, jak w Polsce. W niektórych krajach istnieje system partycypacyjny. Oznacza to, że każdy, kto udaje się do lekarza, jest hospitalizowany lub poddawany zabiegom medycznym – musi brać udział w kosztach. Ten udział nie jest duży. Większą część finansuje państwo, ale część trzeba samodzielnie opłacić.

Karta EKUZ pokrywa wyłącznie tę część kosztów, która w danym kraju również jest refundowana przez państwo. Jeżeli więc zdarzy się tak, że trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej, to i tak pacjent w pewnym stopniu będzie musiał za nią zapłacić z własnych środków.

Druga kwestia to koszty leczenia. W każdym kraju obowiązuje nieco inny cennik procedur medycznych. Oznacza to, że leczenie za granicą może być droższe niż takie samo leczenie w Polsce. EKUZ pokrywa koszty do tej wysokości, jaką NFZ zapłacił by za pacjenta w kraju. Różnicę w cenie poszkodowany musi opłacić samodzielnie.

Aby uniknąć tych wydatków, można dodatkowo kupić ubezpieczenie narciarskie. W przeciwnym razie nieubezpieczony narciarz może być zobligowany do opłacenia swojego pobytu w szpitalu za granicą. Ponadto EKUZ w ogóle nie refunduje kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Jak zatem dobrać optymalną polisę narciarską?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto się zastanowić, jak wybrać optymalną polisę narciarską i dopasować sumy gwarantowane poszczególnych świadczeń. Jakie dokładnie zawiera elementy można sprawdzić przeglądając ubezpieczenie na narty z www.ubezpieczeniaonline.pl.

Oczywiście podstawą jest tutaj ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczej. Suma gwarantowana pierwszego z nich powinna wynosić w Europie co najmniej 30 000 euro, a drugiego 6 000 euro. Niekiedy, po wypadku nie można wrócić do domu za pomocą środków transportu publicznego. Konieczny jest specjalistyczny transport medyczny. To również można ująć w wybieranej dla siebie polisie i zdecydowanie warto to zrobić. Taka ochrona będzie dodatkowym wsparciem finansowym, gdyby zaszła konieczność podróżowania np. karetką.

Nie bez znaczenia jest również ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, to NNW pozwoli sfinansować dalszą terapię czy rehabilitację. Z kolei gdy z naszej winy urazu na stoku dozna osoba trzecia, przydatne będzie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W ramach różnorodnych dodatków do ubezpieczenia można także przemyśleć dokupienie ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego.

Co jeszcze jest ważne w polisie narciarskiej?

Warto także sprawdzić, czy wybrana polisa oferuje ubezpieczenie assistance. To dodatkowa ochrona, która realizowana jest w formie usługowej. Assistance oferuje wsparcie ze strony psychologa, opiekunki do dzieci, czy też pomoc w znalezieniu hotelu zastępczego lub skontaktowaniu z ambasadą, gdyby zaszła taka konieczność. Zwykle assistance jest standardowo dołączany do ubezpieczenia, niekiedy zaś trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji można też porównać różnorodne oferty, ponieważ to również pokaże, która jest rzeczywiście godna zainteresowania. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi ubezpieczenie narciarskie Allianz Globtroter (sprawdź więcej informacji na www.ubezpieczeniaonline.pl) Ostateczna decyzja jednakże należy wyłącznie do samego ubezpieczonego.

komentarze