Radomsko, Łódzkie 3.0o Sobota, 23 Marca 2019

Bądź naprawdę eko!

Miasto
Jacek Paszewski

O tym, że śmieci powinno się segregować, wie chyba każdy z nas. Mimo to czasem tego nie robimy. Nie z lenistwa, ale z braku pomysłu, gdzie składować posegregowane odpady. Tymczasem jest na to prosty sposób - specjalne pojemniki.

Choć kosz na śmieci wielu osobom kojarzy się z czymś mało estetycznym, to wystarczy udać się do sklepu albo zajrzeć na strony internetowe sprzedawców, którzy proponują kosze w nowoczesnym stylu. Okazuje się, że mogą być one nie tylko estetyczne, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Produkuje je i sprzedaje w Polsce między innymi firma AJ Produkty. Można tam kupić kosze różnej wielkości, w wielu kolorach, co jest przydatne, bo pozwala na szybką identyfikację konkretnego kosza, i przeznaczone na różne rodzaje odpadów. Ułatwią nam życie i przysłużą się środowisku.

Ekologiczna gra w kolory

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, odpady powinniśmy przed wyrzuceniem segregować, bo ułatwia to ich recykling, czyli powtórne wykorzystaniu po odpowiednim przetworzeniu. Żeby ułatwić sobie zadanie, zakup odpowiednich koszy do segregacji śmieci okazuje się koniecznością. Kategorii śmieci jest sześć i każda z nich oznacza inny rodzaj odpadków, które można wyrzucać do danego pojemnika. Producenci stosują zazwyczaj te same kolory dla oznaczenia koszy na konkretne odpady. Kolor niebieski oznacza, że możemy wyrzucać papier czyli wszelkiego rodzaju gazety, książki w miękkich oprawach, tekturę i niektóre opakowania kartonowe. Do pojemników czerwonych trafiają śmieci z metalu i aluminium, na przykład puszki i nakrętki. Zielone są pojemniki przeznaczone do segregacji kolorowego szkła: butelki po sokach, napojach i alkoholu, a także opakowania szklane po kosmetykach, żywności i innych produktach. Do pojemników żółtych powinny trafiać tworzywa sztuczne i metale: nakrętki, butelki plastikowe, opakowania z tworzywa sztucznego, reklamówki, puszki i folie. Kolorem czarnym oznaczane są pojemniki, w których znajdą się śmieci nienadające się do procesu segregacji, na przykład potłuczone szkło, porcelana, styropian, guma, popiół i odpady kuchenne.

Podjąć mądry wybór

Czym kierować się wybierając pojemniki do segregacji śmieci? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Powinny być trwałe i łatwe do czyszczenia. To ostatnie gwarantuje gładka powierzchnia, bez jakichkolwiek wypukłości. Ważna jest również pojemność pojemnika, przez producentów i handlowców podawana w litrach. Jeżeli mamy do posegregowania naprawdę dużo śmieci, nie kupujmy pojemników mniejszych niż 30-litrowe, abyśmy nie musieli opróżniać ich nawet kilka razy dziennie. Musimy też podjąć decyzję, czy kupić kilka pojedynczych koszy, czy może lepszym rozwiązaniem będzie jeden duży pojemnik podzielony na części przeznaczone na różne rodzaje odpadów. Ciekawe propozycje posiada w swojej ofercie firma AJ Produkty. Są to na przykład kosze posiadające mechanizm obrotowy, który ułatwia korzystanie z nich lub pojemniki będące połączeniem kilku koszy w pionie (czyli nakładanych na siebie) czy też kosze montowane na ścianie. Takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy mamy mało miejsca.

Tego nie wyrzucaj!

Segregując śmieci, trzeba pamiętać, że są takie odpady, które w żadnym wypadku nie powinny trafiać do pojemników na odpady segregowane. To rzeczy, które są wyjątkowo uciążliwe do utylizacji i szkodliwe dla środowiska, jeśli trafią na wysypisko. Należą do nich przede wszystkim baterie i akumulatory, sprzęt RTV i AGD, lekarstwa i termometry. Tego rodzaju odpady powinniśmy zanieść do specjalnych punktów, które zajmują się ich zbiórką. Pojemniki na baterie i elektronikę znajdziemy w sklepach z tego typu produktami, a kosze na przeterminowane i niewykorzystane leki oraz stare termometry – w aptece. Jeśli chcemy pozbyć się dużego sprzętu AGD czyli lodówki, pralki czy zmywarki, możemy ich wywiezienie zlecić specjalnej firmie. Coraz częściej robią to za darmo lub za naprawdę symboliczną opłaty sklepy, w której kupujemy nowy sprzęt.

Każdemu z nas powinno zależeć na tym, w jakim środowisku będziemy żyli za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Przed jego degradacją uchroni nas między innymi segregacja odpadów.

komentarze