Radomsko, Łódzkie -6.0o Poniedziałek, 21 Stycznia 2019
Autopromocja reklama

100 lat OSP Kietlin

Alert 112
Tomasz Kolmasiak

Kolejna stulatka - OSP z terenu powiatu obchodziła swój wielki jubileusz. Tym razem, w niedzielę, 9 września świętowano w Kietlinie (gm. Radomsko).

Straż ogniową w Kietlinie powołano na chwilę przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - latem 1918 roku. Pierwszym prezesem został niejaki Psarski (imię nieznane), a na komendanta powołano Jacentego Cieciurę. W 1926 roku wybudowano drewnianą remizę, ponieważ sprzętu przybywało, a poza tym nie było odpowiedniego miejsca dla spotkań druhów.

W czasie wojny zniszczeniu uległ sztandar jednostki, a kilku strażaków wstąpiło do Armii Krajowej i walczyło z okupantem niemieckim. Po wyzwoleniu postanowiono pobudować nową remizę. Środki na ten cel pochodziły z dotacji PZU, zysków z imprez okolicznościowych, a w głównej mierze z datków społeczeństwa. Finał budowy nastąpił w 1963 r.

W 1972 r. ufundowano nowy sztandar, a 6 lat później jednostce przydzielony został samochód strażacki Star 244. W czynie społecznym wybudowano także nieistniejący już basen przeciwpożarowy. - W obecnej chwili jest 40 strażaków czynnych, 4 honorowych oraz 22 popierających. Wszyscy są umundurowani - wymienia obecny prezes OSP Kietlin, Wojciech Łuszczyński. A już niebawem do remizy trafi nowy - lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Opel Movano, współfinansowany m.in. przez gminę.

Jubileusz był okazją do odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku strażnicy, a także przekazanie nowego sztandaru OSP Kietlin. Uhonorowano także krzyżami zasługi i odznakami druhów z jednostki. Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Andrzej Ciupa, Jan Piasecki i Marek Olczyk. Swoje legitymacje otrzymali także młodzi ludzie, którzy zasilą młodzieżową drużynę pożarniczą. Na koniec zaproszono wszystkich na ciekawy program artystyczny oraz do stoisk gastronomicznych ustawionych w pobliżu strażnicy.

komentarze