Życie profesora Wójcika

Życie profesora Wójcika Fot. Henryk Kolmasiak

W budynku Akademii Jana Długosza w Częstochowie otwarto wystawę autorstwa Mariusza Kolmasiaka. Ekspozycja poświęcona jest profesorowi Zbigniewowi Wójcikowi, którego korzenie sięgają Radomska i powiatu radomszczańskiego.

Profesor Zbigniew Wójcik był rodzinnie związany z Radomskiem i okolicami. I to zarówno przez ojca, jak i przez matkę. Ojciec, chorąży Walenty Wójcik, i jego przodkowie przynajmniej od początków XVIII wieku mieszkali w Wielgomłynach, Niedośpielinie, a zwłaszcza w pobliskich Trzebcach, ale także w okolicach Przedborza. Była to chłopska rodzina od pokoleń zasiedziała na tych terenach. - Sam Walenty wstąpił do Legionów Polskich, z którymi przeszedł cały szlak bojowy, a po nabawieniu się rany, która wykluczyła go z dalszej walki, został przeniesiony na zaplecze frontu. Trafił właśnie do Noworadomska, gdzie pracował w Biurze Werbunkowym Legionów Polskich – opowiada autor wystawy, historyk dr Mariusz Kolmasiak. - Zapewne w związku z tym poznał swoją przyszłą żonę - Stanisławę Cyranowską. Matka profesora Wójcika urodziła się w Kurnosie koło Kaszewic, ale część swojego życia spędziła w Radomsku, skąd zresztą pochodził jej ojciec. Narzeczeni pobrali się w tamtejszym kościele św. Lamberta. Warto podkreślić, że miało to miejsce 3 listopada 1918 roku, czyli na kilka dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości – dodaje. Wójcikowie po ślubie przenieśli się do Warszawy, gdzie Walenty już wówczas służył w Żandarmerii Wojskowej. Tam też na świat przyszły ich dzieci. Jednak przez całe międzywojnie przyjeżdżali w rodzinne strony - do Radomska, Wielgomłyn, czy Trzebiec, gdzie odwiedzali swoich najbliższych. I choć po wojnie te kontakty z różnych powodów uległy zerwaniu, to jednak profesor Wójcik do końca życia z wielką sympatią wspominał krewnych pochodzących z tych stron, swą sympatią obdarzając także związane z nimi miejsca. Wystawa otwarta została 25 października w Sali Wystawowej Biblioteki Głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy al. Armii Krajowej 36A. Na wystawie ukazano wiele eksponatów związanych z życiem i działalnością profesora Wójcika, dokumenty, fotografie, odznaczenia. Całe swoje życie Wójcik poświęcił historii, napisał także kilka książek (w tym podręczni do historii powszechnej obejmującej wiek XVI i XVII) – jego specjalizacją były wojny kozackie i polityka zagraniczna w okresie I wojny światowej.

Wystawa będzie dostępna do 21 grudnia. Oprócz dr Mariusza Kolmasiaka, jej współautorką jest profesor Anna Odrzywolska – Kidawa z Zakładu Historii Nowożytnej Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza.

Więcej o:
zbigniew wójcik wystawa ajd mariusz kolmasiak

PRZECZYTAJ JESZCZE