Radomsko, Łódzkie 22o Poniedziałek, 28 Maja 2018
ważne informacje

Zima powróciła. Miasto bez prądu i wody

Miasto
Jacek Paszewski

Padający od wczoraj śnieg dał się we znaki mieszkańcom Radomska i powiatu radomszczańskiego. Na drogach i chodnikach zalegała spora warstwa białego puchu. Rano, nastąpiła wielka awaria sieci energetycznej na terenie całego miasta. Występowały także problemy z dostarczaniem wody w sieci wodociągów.

I nie tylko w Radomsku. Bez prądu pozostawało 50 tys. odbiorców z powiatów piotrkowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego, opoczyńskiego i bełchatowskiego. W 12 z 14 gmin na terenie naszego powiatu miało problemy z dostępem do prądu, wiele z dostawami wody pitnej.

Częściowo dostawy prądu udało się przywrócić tuż po godz 12.00. Z powodu braku prądu w mieście nieczynne były sklepy, stacje benzynowe, nie działały bankomaty. Miasto za pomocą systemu SMS informowało, że przerwa w dostawie energii elektrycznej może potrwać nawet kilkanaście godzin. Szpital w Radomsku wstrzymał planowane przyjęcia. Pacjenci byli odwożeni do innych szpitali.

Prezydent  Jarosław Ferenc tuż po południu wydał komunikat:

W związku z awarią sieci zasilania wystąpi zmniejszone ciśnienie w sieci wodociągowej. Od godziny 24.00 do 5.00 dostawa wody zostanie wstrzymana. Prosimy o oszczędne korzystanie z sieci wodociągowej w celu uniknięcia awarii całej instalacji kanalizacyjnej.

- 3/4 powiatu nie ma prądu i są problemy z dostawą wody. Mowa tu o gminie Żytno, Gidle, Gomunice, Przedbórz. Lepiej wygląda sytuacja na drogach powiatowych, które są odśnieżane od godziny 2. Ale uwaga, na niektórych odcinkach np. Wola Blakowa-Wola Jedlińska są utrudnienia -  informowało z kolei Starostwo Powiatowe za pośrednictwem Facebooka.

Pełne ręce pracy ma również straż pożarna, która interweniowała ok 100 razy. Głównie chodzi o powalone lub niebezpiecznie pochylające się drzewa. Strażacy dziś w nocy usuwali powalone drzewa na m.in. na drodze Rożny - Stobiecko Szlacheckie. Pod naporem śniegu przewróciły się drzewa na ulicy Reymonta czy Piastowskiej. Problemy występowały na DK 91 Kamieńsk - Piotrków Trybunalski, gdzie na drogę zerwała się lina energetyczna. Policja zabezpieczała skrzyżowania, na których z powodu braku prądu nieczynna była sygnalizacja świetlna, problem dotyczył też niezwykle ruchliwych skrzyżowań na trasie szybkiego ruchu DK 1. Tylko na ternie Radomska do godz. 9.00, w środę doszło do 15 kolizji.

O godz. 12.30 zebrał się sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym.

– Do południa w środę nie działały dwie linie wysokiego napięcia zasilające w prąd miasto i gminę Radomsko. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w terenie. Awariom uległo 26 linii średniego napięcia zasilających wiele miejscowości na terenie powiatu. Wszystkie ekipy pracują w terenie, obawiam się jednak, że naprawy sieci potrwają do czwartku – mówił podczas posiedzenia sztabu, Zdzisław Łatacz, kierownik posterunku energetycznego Radomsko.

Problemy występowały także w działaniu sieci telefonii komórkowej i mobilnego internetu. Rodzice dzieci z przedszkola przy ul. A. Krajowej zmuszeni byli zabrać pociechy do domów, z uwagi na brak ogrzewania.

Kino "Pasja" w MDK poinformowało, że seanse w dniu 19 kwietnia zostają odwołane.

Koledzy dziennikarze z Gazety Radomszczańskiej z powodu braku prądu, udali się do Łodzi, aby tam dokończyć skład tygodnika.

Synoptycy w nocy z 19/20.04 i rano 20.04, prognozują spadek temperatury do -4°C nad ranem przy gruncie do -6°C.

komentarze