Radomsko, Łódzkie 21o środa, 18 Lipca 2018

Szpital w Radomsku pilnie potrzebuje krwi

Miasto
Jacek Paszewski

W związku z bardzo trudną sytuacją wynikającą z niedoborów krwi i jej składników, Pracownia Serologii Transfuzjologicznej i Punkt Krwiodawstwa w Radomsku, zwracają się z prośbą o dobrowolne oddawanie krwi.

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym jak co roku zaczyna brakować krwi nie tylko w regionie łódzkim ale także i w całej Polsce. W lipcu i sierpniu Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odnotowują spadek liczby pobrań. Spowodowane jest to m.in. przez zmniejszającą się aktywność krwiodawców spowodowane przez urlopy, wyjazdy wakacyjne, w tym wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, często do miejscowości, w których nie ma placówek krwiodawstwa, ograniczają możliwość oddawania krwi), zwiększoną ilością wypadków komunikacyjnych, zwiększonej w tym czasie liczby wypadków podczas prac polowych w rolnictwie.

Szpital Powiatowy w Radomsku, najbardziej potrzebują krwi o rzadkiej grupie, głównie minusowej. A Rh-, 0 Rh-, B Rh- oraz AB Rh- są najbardziej potrzebne, a osób z  grupą krwi O Rh- jest w Polsce zaledwie 6%.

- Szczególnie prosimy rodziny pacjentów naszego szpitala o przekazywanie swojej krwi do planowanych operacji i transfuzji uzupełniających, w przypadku anemii oraz na zabiegi ratujące życie – apeluje Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii Szpitala Powiatowego w Radomsku.

W Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi została już tylko tzw. żelazna rezerwa, która wydawana jest w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pacjentów. W sytuacjach szczególnych Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa szukają pomocy na Śląsku, Mazowszu i Dolnym Śląsku. Tam kupują krew, by ratować życie mieszkańcom województwa łódzkiego w tym mieszkańcom naszego powiatu. Poza tym, w ostatnim okresie zaczyna brakować już każdej grupy krwi, co wiąże się w wielu przypadkach z przekładaniem w szpitalach planowych zabiegów operacyjnych.                      

Chcąc oddać krew, można się zgłaszać do Punktu Krwiodawstwa w radomszczańskim szpitalu, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 9.30.

komentarze