Radomsko, Łódzkie 5o Wtorek, 23 Października 2018

Świętujemy 11 Listopada

Miasto
Jacek Paszewski

Polska świętuje 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy.

Radomszczańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta, podczas której wręczono mi.in. medale miasta dla Pelagii Oleszkiewicz i Janusza Plewińskiego, wysłuchano wykładu ph. „lokalny patriotyzm”, który przygotowali uczniowie z radomszczańskich szkół. W sesji uczestniczyli także przedstawiciele szkolnych samorządów. Na koniec koncert w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki.

Wcześniej, na trasę wyruszyli uczestnicy VI edycji Maratonu Niepodległości. Wystartował także II Radomszczański Rowerowy „Rajd Niepodległości”. Trasa liczy ok. 45 km, a wiedzie przez Radomsko, Kobiele Wielkie i Wolę Malowaną.

O godz. 11.00 odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, w kolegiacie pw. Św. Lamberta. Po niej w uroczystym pochodzie m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele jednostek policji i straży pożarnej, harcerze, członkowie stowarzyszeń i partii politycznych oraz przedstawiciele przedsiębiorców, a także kombatanci i mieszkańcy miasta przeszli pod tablicę upamiętniającą honorowego obywatela Radomska – marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty.

- 99 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Naród polski znów mógł znów sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń (...). Zróbmy wszystko, aby 11 listopada, był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości prezydent Jarosław Ferenc.

Prezydent Jarosław Ferenc zapowiedział także powołanie honorowego komitetu obchodów z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszenia do prac w komitecie wystosowane będą do wielu radomszczańskich środowisk.

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku o godz.16.00 odbył się koncert pt. „Ojczyzna moja jest muzyką”.

komentarze