Radomsko, Łódzkie 2o środa, 22 Listopada 2017

Spotkanie Klubu Obywatelskiego w Radomsku

Miasto
Mateusz Szałowski

21 kwietnia o godzinie 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyło się spotkanie w ramach Klubu Obywatelskiego. Prelegentami wydarzenia byli Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk.

- Na gruncie ogólnopolskim bardzo szeroko dyskutuje się o sytuacji samorządu. My również w Radomsku chcielibyśmy dołączyć się do tej wymiany zdań. Dziś akurat w ramach Klubu Obywatelskiego chcemy wymienić swoje opnie z doświadczonymi samorządowcami z Łodzi w gronie naszych lokalnych działaczy oraz radnych – mówi Jakub Jędrzejczak, współorganizator spotkania. 

Jednym z głównych tematów debaty były propozycje ograniczenia kadencji prezydentów miast oraz burmistrzów.

- Jestem zdania, że od dokonywania zmian na stanowiskach jest przede wszystkim Suweren, który powinien zadecydować jak widzi funkcjonowanie miasta czy dzielnicy. Życie nieraz pokazywało, że osoby sprawujące swoje funkcje przez wiele lat, w końcu przegrywali ze swoimi kontrkandydatami, bo wypalali się lub w pewnej chwili mieszkańcy zaczęli sami oczekiwać czegoś innego. Warto zaznaczyć, że co cztery lata w naszym kraju zmienia się personalnie jedna trzecia wójtów i burmistrzów. Moim zdaniem jedna czy dwie kadencje to za mało żeby wprowadzać naprawdę duże zmiany, gdyż poważne przedsięwzięcia wymagają spełnienia procedur i zorganizowania budżetu – mówi Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Póki co mamy do czynienia z dużą ilością plotek, spekulacji i jeszcze nic nie jest do końca wiadome. Pamiętajmy, że mówi się nie tylko o kadencyjności, ale o wielu ważnych aspektach funkcjonowania samorządu, choćby w zakresie funkcjonowania Regionalnych Izb Obrachunkowych. W szczególności trzeba być jednak czujnym w kwestiach, które mają umocnić proces centralizacji władzy w kraju, co z punktu widzenia samorządu może okazać się nietrafionym rozwiązaniem – komentuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Spotkanie zorganizowała Platforma Obywatelska z Radomska.

komentarze