Radomsko, Łódzkie 4o Niedziela, 19 Listopada 2017

Skutki burzy w gminie Przedbórz

Alert 112
Redakcja

Pożar od uderzenia pioruna, uszkodzony dom, zerwane linie energetyczne, zalany dom – to skutki gwałtownej burzy, która przeszła 5 kwietnia, nad gminą Przedbórz.

W miejscowości Borowa w gminie Przedbórz około godziny 18.00, doszło do pożaru budynku mieszkalnego jednorodzinnego połączonego z budynkiem obory. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna.

W działaniach uczestniczyły cztery zastępy straży pożarnej, karetka pogotowia oraz policja.

- Po przyjeździe jednostek straży pożarnej na miejsce zdarzenia stwierdzono, pożar budynku mieszkalnego w części poddasza, uszkodzony dach na łącznej powierzchni 80 m2. Dwie osoby na znajdowały się na zewnątrz budynku. Właścicielka z widoczną raną prawej nogi – stłuczenie. Uszkodzona była też dobudówka domu, zerwana linia energetyczna od strony przyłącza słupa elektrycznego -  mówi mł. ogn. Janusz Bartnik ze straży pożarnej w Radomsku.

Podjęte działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody w natarciu na źródła ognia. Strażacy udzielili pomocy przedmedycznej właścicielce domu. Po dojeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego, przekazano poszkodowaną pod opiekę ratownikom medycznym. Po ocenie stanu zdrowia została przetransportowana do Szpitala Powiatowego w Radomsku. Uszkodzone poszycie dachowe zabezpieczono dwoma plandekami, które na miejsce zdarzenia dostarczył Urząd Miasta i Gminy Przedbórz. W związku z powstałą szczeliną pomiędzy budynkami poinformowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o konieczności dokonania oceny stanu technicznego budynku.

Drugie zdarzenie związane z burzą miało miejsce w miejscowości Kawęczyn (to w gminie Masłowice) ok. godz. 18.20.

- W wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych doszło do zalania budynku gospodarczego i posesji. Zagrożona zalaniem była piwnica budynku mieszkalnego. W działaniach brały udział dwa zastępy OSP, które wypompowały wodę z zagłębienia terenu na posesji o wym. ok. 20x20 m i głębokości ok. 1 m poza teren posesji do rowu odwadniającego przy użyciu dwóch pomp szlamowych – informuje o zdarzeniu mł.ogn. Janusz Bartnik.

komentarze