Radomsko, Łódzkie 4o Wtorek, 23 Października 2018

Segregować czy nie? O to jest pytanie…

Miasto
Tomasz Kolmasiak

Pytanie o segregację śmieci wystosowała do swoich mieszkańców Radomszczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Niestety kontrole prowadzone przez miejskich urzędników, potwierdziły, iż mimo deklaracji mieszkańcy nie segregują odpadów.

Jakiś czas temu Radomszczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystosowała pismo do swoich mieszkańców wraz z załączoną ankietą. Pytanie jest krótkie, odpowiedzieć można twierdząco lub nie, na pytanie czy lokator zamierza segregować odpady. Wiąże się ono z wyższą opłatą, jaka jest pobierana za wywóz śmieci zmieszanych niż tych posegregowanych na szkło, plastik, papier czy odpady organiczne. - Prawda jest taka, że mało kto u nas na osiedlu śmieci rozdziela. Tu mieszka dużo starszych ludzi, dla nich to dodatkowy problem chodzić do kontenerów z kilkoma workami ze śmieciami. Zresztą pan zajrzy tam, do śmietnika i zobaczy ile jest wyrzucane rzeczy z pobliskich sklepów. Oni też nie martwią się segregowaniem – odpowiada starsza mieszkanka osiedla przy ulicy Batorego. Prosi o anonimowość, jak mówi boi się, że ktoś ze spółdzielni dowie się o nieprzychylnych wypowiedziach dla mediów.

A jak to widzi sama spółdzielnia? Załącza instrukcję, jak prawidłowo segregować odpady i pyta czy dany lokator zamierza to robić, czy też nie: - (…) z uwagi na powtarzające się kontrole i postępowania prowadzone przez Urząd Miasta Radomska, w zasobach Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Radomsku, w sprawie określenia wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które każdorazowo kończyły się stwierdzeniem nieprawidłowej segregacji odpadów i wydaniem decyzji podwyższającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wytwarzanymi na nieruchomościach zamieszkałych za okresy, w których była prowadzona kontrola - czytamy w piśmie podpisanym m.in. przez Irenę Łęską, prezes zarządu RSM.

Jak się okazuje, Urząd Miasta przeprowadził już kontrolę w 46 blokach z zasobu spółdzielni i zapowiedział kolejne kontrole – tym razem w 9 budynkach. Teraz wszystko w rękach lokatorów – muszą się wypowiedzieć do 30 czerwca o ewentualnej segregacji śmieci. Jeśli dany lokator nie odeśle ankiety lub nie odpowie w inny sposób, spółdzielnia uzna, że zamierza pozbywać się śmieci zmieszanych, co z kolei spowoduje podwyższenie opłat.

komentarze