Radomsko, Łódzkie 4o Wtorek, 23 Października 2018

Radomszczański nie dymi!

Miasto
Tomasz Kolmasiak

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. W myśl tego przysłowia, radomszczańskie starostwo stawia na edukację „Radomszczański nie dymi!” również wśród najmłodszego pokolenia. O szkodliwości niskiej emisji rozmawiano z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 w Radomsku.

Najmłodsi mieszkańcy Powiatu Radomszczańskiego dowiedzieli się, m.in. czym jest smog i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie. – Dzieci „wyłapują” z powietrza wszystko, co najgorsze. Zanieczyszczenie powoduje u nich alergie i choroby układu oddechowego, obniża się odporność dziecka – wyjaśniała Katarzyna Orzechowska, lekarz medycyny rodzinnej.

W dni, gdy smog jest wyjątkowo uciążliwy, lepiej nie wychodzić z domu lub do minimum ograniczyć aktywność na zewnątrz. - Informacje na temat zanieczyszczeń warto sprawdzać poprzez aplikacje jakości powietrza, które można zainstalować na telefonie komórkowym – podkreślała Justyna Tarnacka z Referatu ds. Komunikacji Społecznej, Medialnej i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym. Przypomnijmy, że powiat jest organizatorem akcji „Radomszczański nie dymi!”. - Każdy odpowiedzialny rodzic powinien zaopatrzyć swoje dziecko w maskę antysmogową z filtrem. Odpowiednio dopasowane potrafią zatrzymać ponad 99% pyłów PM2.5 i PM10. Uczniowie z ciekawością przymierzali półmaski antysmogowe.

Dzieci dowiedziały się, że pyły dostają się także do naszych mieszkań, zatem warto regularnie sprzątać. Pomocnym rozwiązaniem jest zielony kącik, w których znajdzie się bluszcz czy paprotka. Ponadto dieta powinna być bogata w witaminy C, A, oraz E -są to witaminy i mikroelementy, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

W ramach akcji „Radomszczański nie dymi!” wyróżniony został Marcin Stępień, uczeń kl. IIb oddziału gimnazjalnego PSP nr 6, za opowiadanie "Mała buteleczka i smog".
Info: Starostwo Powiatowe w Radomsku

komentarze