Radomszczańska "Ziemia Obiecana"

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna należy do najbardziej rozwijających się terytoriów gospodarczych w kraju.Jest jedną z czternastu tego rodzaju przedsięwzięć w Polsce.... ››

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna należy do najbardziej rozwijających się terytoriów gospodarczych w kraju.


Jest jedną z czternastu tego rodzaju przedsięwzięć w Polsce. Została utworzona 15 maja 1997 roku na okres 20 lat przez rozporządzenie Rady Ministrów. Świetnie położona i dysponująca odpowiednią infrastrukturą, kusi swą atrakcyjnością  inwestorów polskich jak i zagranicznych.

 

W jej działanie jest zaangażowane całe województwo przez utworzenie podstref. Elementem przyciągającym jest kompleksowość procesu inwestycyjnego oraz możliwość z korzystania odpowiednich ulg podatkowych.

 


Dzięki swojej wytrwałej, efektownej działalności Strefa została w 2005 roku uhonorowana europejskim certyfikatem jakości ISO. Tak prestiżowe uznanie, zaowocowało rozpoczęciem współpracy z takimi markami jak Atlas, Bosch-Siemens, Procter & Gamble, Gillette, Hutchinson, Indesit, Ceramika Paradyż czy Ceramika Tubądzi, Gilette.

 


Całkowita wartość wszystkich inwestycji szacuje się na 2,8 mld EUR a nowych miejsc pracy powstało 25 tysięcy. Tylko w 2005 roku swoją produkcję rozpoczęło aż czternaście fabryk.
W przeciągu działalności wydano sto pięćdziesiąt zezwoleń do prowadzenia działalności gospodarczej.


Pierwszym prezesem zarządu był Celestyn Podgórski. Obecnie ten urząd sprawuje Marek Cieślak.


W tym wielopoziomowym projekcie gospodarczym Radomsko również miało możliwość wziąć udział. Swoją szansę wykorzystało bardzo dobrze. Dziś obok Kutna jest najprężniej rozwijającą się podstrefą.


Strefa Inwestycyjna znajduje się przy drodze krajowej numer jeden Warszawa-Katowice.
Radomszczańska strefa dysponuje powierzchnią 230ha. Jeszcze 100ha jest niezagospodarowana. Utworzono tam 1200 miejsc pracy.


Teren jest połączony z drogami lokalnymi, jak i krajowymi.
Oprócz sporymi możliwościami transportowymi, teren charakteryzuje się brakiem innej zabudowy i jest ekologicznie nienaruszony.


Istnieje już spora grupa inwestorów na naszych terenach. Są nimi: Leitz, Indesit, Jysk, Bora, Press-Glas, Aquila, Frigo Logistics, Padav, HSV, Cortizo, Inkomet, Barda.


Projekty zakupywanych działek są uzgadniane z klientem. Zimie udostępnione do sprzedaży są wyposażone w węzeł energetyczny, system wodny oraz ścieków sanitarnych. Również dysponuje siecią gazową i linia telefoniczną.

W najbliższych planach, jest budowa bocznicy kolejowej lub terminalu przeładunkowego. Dotychczasowe działania ubogacające teren, wyniosły 19 mln zł. Większość sumy pochodzi z funduszy unijnych.
Proces modernizacyjny jest sprawny dzięki szczegółowej technicznej modernizacji oraz doskonaleniu infrastruktury.


Potężna jest pomoc ze strony Radomska Inwestorom, chcącym podjąć działania na naszym terenie. Jest ona podzielona na dwa piony: tworzenie nowych obiektów inwestycyjnych oraz generowanie nowych miejsc pracy. Gdy podanie o przyznanie pomocy będzie zaakceptowane, przedsiębiorstwo jest zwolnione z płacenia podatku dochodowego, do chwili kiedy nie zwróci się maksimum 70 % włożonych pieniędzy. 


Strefa cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów. Radomsko było odwiedzane nawet przez przedstawicieli japońskiej ambasady oraz organizacji handlu zagranicznego JETRO.

W najbliższym czasie na horyzoncie pojawił się nowy włoski inwestor, pragnący zainstalować swoją firmę na działce o wielkości 10ha. Póki co cały czas trwają negocjacje i nie można powiedzieć nic konkretnego. Jednak jeśli inwestycja będzie miała miejsce, o pracę będzie mogło się starać kolejne trzysta osób. Byłaby to trzecia co do wielkości firma zatrudniająca taką liczbę pracowników zaraz po Indesicie i Press Glasie.Budowa miałaby szansę rozpocząć się już w tym roku a w 2011 ruszyć z działalnością.


Po skomplikowanym kryzysie w 2009 roku, ponownie wzrasta zainteresowanie działkami.

Wciąż w naszym mieście stopa bezrobocia wynosi 7,5 tys. osób.
Radomszczańska podstrefa jest „światełkiem nadziei” dla poszukujących zatrudnienia.
Marcowe statystyki wskazują na to, iż na pracę czeka 4 tys. kobiet. Bezwątpienia przydałby się inwestor, na tyle odważny, aby mógł dać większą szansę wykazania się kobietom.


Przyszłość radomszczańskiej gospodarki zapowiada się ciekawie. Istnieje jeszcze wiele znaków zapytania, wątpliwości jednak jeśli takim ośrodkom przemysłowym jak Wrocław, Katowice czy Kraków powiodło się to czemu łódzka gospodarka miałaby być gorsza?

Więcej o:
gospodarka strefa inwestycyjna

PRZECZYTAJ JESZCZE