Radomsko, Łódzkie 11o Poniedziałek, 22 Października 2018

Radomsko bez dymu

Miasto
Jacek Paszewski

Jak palić w piecu, aby węgiel był ekonomicznie spalany, a z komina wydobywało się jak najmniej dymu — tego można się było dowiedzieć podczas warsztatów plenerowych, zorganizowanych w ramach akcji edukacyjno — ekologicznej "Radomszczański nie dymi!" przez Starostwo Powiatowe w Radomsku.

W prezentacji "Czyste ogrzewanie. Ekonomiczne spalanie węgla i drewna" przeprowadzonej w czwartek tuż obok targowiska w Radomsku uczestniczyli mieszkańcy  powiatu.

- Dym to nie jest smrodek – dym to paliwo. Opłaca się go spalać – przekonywał Wojciech Treter, który poprowadził prezentację.

W praktyce udowadniał, że — dysponując odpowiednią wiedzą — w tym samym piecu, spalając ten sam węgiel, można ogrzać dom nawet do 30 proc. taniej i co równie istotne — o połowę czyściej. Radził, by opał rozpalać "od góry". Błędem jest zaś wkładanie dużych ilości opału na żar — to właśnie powoduje kopcenie i wyrzucanie w powietrze sadzy i smoły, a co za tym idzie — utratę ok. 30 proc. paliwa.

Faktycznie, podczas prezentacji z komina pieca, w którym węgiel wrzucany był na żar, unosiły się kłęby dymu, a nad piecem rozpalanym "od góry" – tylko niewielkie pasemka dymu.

Projekt "Radomszczański nie dymi", w ramach którego uczestniczącym w pokazie mieszkańcom Powiatu Radomszczańskiego rozdawane były instruktażowe ulotki, foldery oraz maski antysmogowe współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

komentarze