Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy musisz zdobyć pozwolenie zintegrowane - Radomsko24.pl

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy musisz zdobyć pozwolenie zintegrowane

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy musisz zdobyć pozwolenie zintegrowane

Pozwolenia zintegrowane to forma licencji na prowadzenie działalności przemysłowej, która otrzymywana jest dla różnego typu instalacji. Do prawa Unii Europejskiej wprowadzone zostały Dyrektywą IPPC, którą w Polsce dostosowano do krajowych przepisów. Obecnie pozwolenia zintegrowane zastępują obowiązujące dawniej cząstkowe pozwolenia środowiskowe. Kiedy należy się o nie ubiegać?

Obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane muszą posiadać wszystkie instalacje, których funkcjonowanie może prowadzić do znacznego zanieczyszczenia środowiska czy też poszczególnych elementów przyrodniczych. Ryzyko zanieczyszczeń określane jest w oparciu o rodzaj prowadzonej działalności oraz jej skalę. Takie pozwolenia zintegrowane wydawane są jednak nie dla zakładu, ale dla instalacji, co oznacza, że gdy w zakładzie znajduje się ich kilka, konieczne jest objęcie każdej z nich pozwoleniem zintegrowanym. Jako instalację należy rozumieć stacjonarne urządzenie techniczne lub zespół tego typu urządzeń, którym dysponuje ten sam podmiot i które są położone na terenie jednego zakładu, a także obiekty budowlane, które nie stanowią urządzeń technicznych ani ich zespołów, a których eksploatacja może powodować emisję do środowiska.

Wydawanie pozwoleń zintegrowanych

Pozwolenie zintegrowane wydawane jest na wniosek podmiotu, który prowadzi instalację, poszczególne jej części lub dopiero podejmuje się realizacji nowej instalacji. Wniosek o wydanie takiego pozwolenia składa się do organu ochrony środowiska odpowiedniego ze względu na zlokalizowanie danej instalacji. Takim organem może być więc prezydent miast lub starosta, a także marszałek województwa oraz regionalny dyrektor ochrony środowiska. 

Instalacje a pozwolenia zintegrowane

Obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego objęte są instalacje związane z działalnością energetyczną oraz paliwami, a także służące do spalania paliw o mocy nominalnej co najmniej 50 MW oraz wykorzystywane w celu rafinowania gazu bądź ropy naftowej. Ponadto pozwolenie zintegrowane musi obejmować także instalacje wykorzystywane w celu upłynniania i zgazowania węgla oraz paliw o mocy co najmniej 20 MW, a także instalacje związane z produkcją oraz obróbką metali czy instalacje związane z przemysłem mineralnym, chemicznym oraz związane z gospodarką odpadami. W przypadku podmiotu eksploatującego więcej niż jedną instalację oddziałującą na środowisko, możliwe jest posiadanie jednego pozwolenia zintegrowanego, które dotyczyć będzie wszystkich instalacji, bądź takiej ilości pozwoleń, ile jest instalacji, które tego wymagają. Dopuszczalne jest także korzystanie ze środowiska na podstawie pozwolenia zintegrowanego dla instalacji, które tego wymagają, a w przypadku pozostałych – na podstawie pozwoleń sektorowych. Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione są instalacje wykorzystywane jedynie w celu badania, rozwoju lub przeprowadzania testów nowych produktów czy procesów technologicznych. 

Raport początkowy

W ściśle określonych wypadkach podmiot występujący o wydanie pozwolenia zintegrowanego jest zobowiązany dołączyć do wniosku raport początkowy. Musi więc przeanalizować, czy istnieje realne ryzyko zanieczyszczenia zakładu, a jeżeli taka możliwość występuje, konieczne jest sporządzenie raportu. Zgodnie z prawem ochrony środowiska przygotować taki raport może każda osoba, która posiada odpowiednią wiedzę, jednak zobowiązana jest przestrzegać konkretnych wytycznych dotyczących badań przeprowadzanych podczas sporządzania raportu. 

Wniosek o pozwolenie zintegrowane

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego należy złożyć do organu środowiska odpowiedniego ze względu na lokalizację instalacji. Aby wniosek mógł zostać rozpatrzony, konieczne jest wniesienie opłaty rejestracyjnej. Wniosek sporządza się w dwóch egzemplarzach papierowych oraz w wersji elektronicznej. Wydanie pozwolenie zintegrowanego powinno nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od chwili złożenia wniosku. Pozwolenie jest przekazywany przez organ administracyjny Ministrowi Środowiska.

Artykuł poleca firma Eko-Projekt

Więcej o:

PRZECZYTAJ JESZCZE