Radomsko, Łódzkie 10o Poniedziałek, 22 Października 2018

Powroty do lat 80-tych…

Kultura i rozrywka
Tomasz Kolmasiak

Wczesne lata 80-te XX wieku można oglądać na wystawie fotograficznej, którą otwarto 7 listopada w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Dla niektórych będzie to sentymentalny powrót do lat młodości, a dla obecnego młodego pokolenia znakomita lekcja historii. Jak wyglądały ulice Łodzi w szarych i ponurych latach późnego socjalizmu, zobaczyć można na fotografiach Marka Widerkiewicza, który wówczas pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Warszawie Oddział Łódzki. Był także działaczem „Solidarności”, ruchu społecznego, który sprzeciwiał się komunistycznej władzy. I ważne z punktu widzenia najnowszej historii Polski momenty autor uwiecznił na fotografiach – długie kolejki do sklepów, w których wiele towarów (o ile były) można było kupić jedynie na kartki, protesty społeczne na ulicach, wizytę Lecha Wałęsy w Łodzi… Na zdjęciach widzimy, jak przez te niemal cztery dekady zmienił się obraz społeczeństwa, ulic…, z których zniknęły już duże fiaty, Jelcze-ogórki, stare szyldy.

Warto dodać, że zdjęcia nie były wcześniej publikowane. Wystawa będzie prezentowana na terenie całego województwa – Radomsko jest drugim po Łodzi miastem, w którym można ją oglądać. W otwarciu wystawy oprócz samego autora Marka Widerkiewicza oraz pomysłodawcy Mirosława Ptycia, udział wziął prezydent miasta Jarosław Ferenc, który dokonał oficjalnego otwarcia ekspozycji.

komentarze