Radomsko, Łódzkie 13o Niedziela, 27 Maja 2018
ważne informacje
  • 17:05 Konsultacje w sprawie przebudowy ulicy Reymonta czytaj dalej

Pamiątki "Hubalczyków" na wystawie w muzeum

Kultura i rozrywka
Jacek Paszewski

Do 27 maja, w Muzeum Regionalnym w Radomsku, można oglądać wystawę „Hubal. Legenda żołnierska”. Ekspozycja przygotowana jest przez druhów z XVI Szczepu „Hubalczycy” w ramach 35-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej im. Hubala w naszym mieście.

Wystawę, którą otworzono 28 kwietnia, podzielona jest  dwie części. Jedna z nich to część dotycząca samego mjr Hubala, jego życia, działalności i powstania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Natomiast druga dotyczyły całej 35-letniej historii "Hubalczyków" w Radomsku. Na wystawie zaprezentowane są zdjęcia, dyplomy, mundury i wszelkiego typu harcerskie pamiątki jakie nazbierały się w ciągu tego okresu.

- Dlaczego Hubal a nie Pilecki, Sosabowski czy Warszyc? Hubal był zawsze dla mnie wzorem patriotyzmu i nic tego nie zmieni. Za każdym razem jak jadę na szaniec Hubala, odczuwam dreszczyk emocji. Jestem tam kila razy do roku – mówił otwierając wystawę  hm. Paweł Mękwiński z XVI Szczepu „Hubalczycy”.

Obecny na wystawie przewodniczący Rady Miasta Radomska a zarazem zasłużony harcerz Łukasz Więcek, podkreślał jaką ważną rolę odegrali „Hubalczycy” w radomszczańskim hufcu. Zaznaczył także, że harcerstwo jest bardzo potrzebne a tradycje Hubalczyków, styl działania jest wręcz wskazany.

- Od wielu lat na Hubalczykach opiera się siła naszego hufca. Wasze tradycje, wasze zwyczaje, wasza niesamowita praca z patronem jest najbardziej żywa. Wasz patron nie jest tylko na plakietce, na proporcu, ale jest waszym autorytetem. I to jest budujące. Cały czas podkreślam, że dla rady miasta harcerstwo jest bardzo ważną organizacją,  która wychowuje młodzież – zauważa Łukasz Więcek.

Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” ur. 22 czerwca 1897 w Jaśle, zm. 30 kwietnia 1940 pod Anielinem – major kawalerii Wojska Polskiego, sportowiec, ostatni polski „zagończyk” jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

komentarze