Radomsko, Łódzkie 18o środa, 18 Lipca 2018
ważne informacje
  • 09:07 Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego czytaj dalej
Autopromocja redakcja

Orkan Grzegorz daje się we znaki

Miasto
Jacek Paszewski

Wiejący od kilku godzin silny wiatr orkanu Grzegorz daje się we znaki. Jest wietrzenie, zimno i deszczowo. W Radomsku i powiecie silny wiatr wyrządził kilka szkód.

Na placu 3 Maja w okolicach fontanny przewróciły się dwa drzewa. Jedno z nich przewróciło się rano i zostało już zabezpieczone. Natomiast informacja o drugim uszkodzonym drzewie została już przekazana do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami celem podjęcia interwencji.

Mieszkańcy zgłaszali zatkane kratki kanalizacyjne oraz wodę stojącą na ulicach Kościuszki, Krasickiego i Kościowa. Informacja ta została przekazana do PGK. Po interwencji Wydział Bezpieczeństwa i Porządku nie otrzymywał kolejnych informacji i zalegającej na ulicach wodzie.

By uniknąć potencjalnego zagrożenia zamknięto też park Świętojański, który prawdopodobnie zostanie otwarty dla mieszkańców rankiem 30 października.

Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku na bieżąco przyjmują zgłoszenia mieszkańców pod numerem 681 00 00.

W niedzielę radomszczańscy strażacy interweniowali 20 razy.

- Osiem interwencji związanych było z usuwaniem połamanych pojedynczych drzew, osiem wyjazdów to pompowania wody z zalanych piwnic i posesji. Najwięcej zdarzeń z zalanymi piwnicami było w domach przy ul. Ks. K. Kościowa w Radomsku. Cztery przypadki oraz przy ul. Brzeźnickiej 38, gdzie zalaniu uległa piwnica budynku wielorodzinnego. Prawdopodobną przyczyną tych zalań była czasowo niedrożna kanalizacja deszczowa. W pozostałych przypadkach dochodziło do stosunkowo niewielkich uszkodzeń pokryć dachowych, obróbek blacharskich dachów czy też masztu antenowego. Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnej informacji o osobach poszkodowanych – mówi portalowi Radomsko24.pl, kpt. Artur Bartosik ze Straży Pożarnej w Radomsku.

- Powalone drzewa uszkodziły linie energetyczne, pozbawiając dostępu do prądu mieszkańców gmin: Kobiele Wielkie (5 miejscowości, brak prądu od dwóch do kilku godzin), Gomunice i Dobryszyce (w sumie 8 miejscowości). W dużej części zgłoszone awarie zostały już usunięte, trzeba się jednak liczyć z kolejnymi uszkodzeniami  - informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Według danych z serwisu windy.com, podmuchy wiatru w Radomsku o godz. 15.00 osiągnęły prędkość 80km/h.

Czekamy także na Wasze zdjęcia ukazujące skutki silnego wiatru w Radomsku: redakcja[at]radomsko24.pl.

Najnowszy komunikat wydany przez IMGW informuje, że wiatr jeszcze nas nie opuści. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Wiatr południowo-zachodni skręcający w dzień na północno-zachodni.

Synoptycy wydali także alert 2 stopnia (obowiązuje do godz. 18.00, w niedzielę 29 października):

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

komentarze