Radomsko, Łódzkie 10o Poniedziałek, 22 Października 2018

Orkan Grzegorz daje się we znaki

Miasto
Jacek Paszewski

Wiejący od kilku godzin silny wiatr orkanu Grzegorz daje się we znaki. Jest wietrzenie, zimno i deszczowo. W Radomsku i powiecie silny wiatr wyrządził kilka szkód.

Na placu 3 Maja w okolicach fontanny przewróciły się dwa drzewa. Jedno z nich przewróciło się rano i zostało już zabezpieczone. Natomiast informacja o drugim uszkodzonym drzewie została już przekazana do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami celem podjęcia interwencji.

Mieszkańcy zgłaszali zatkane kratki kanalizacyjne oraz wodę stojącą na ulicach Kościuszki, Krasickiego i Kościowa. Informacja ta została przekazana do PGK. Po interwencji Wydział Bezpieczeństwa i Porządku nie otrzymywał kolejnych informacji i zalegającej na ulicach wodzie.

By uniknąć potencjalnego zagrożenia zamknięto też park Świętojański, który prawdopodobnie zostanie otwarty dla mieszkańców rankiem 30 października.

Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku na bieżąco przyjmują zgłoszenia mieszkańców pod numerem 681 00 00.

W niedzielę radomszczańscy strażacy interweniowali 20 razy.

- Osiem interwencji związanych było z usuwaniem połamanych pojedynczych drzew, osiem wyjazdów to pompowania wody z zalanych piwnic i posesji. Najwięcej zdarzeń z zalanymi piwnicami było w domach przy ul. Ks. K. Kościowa w Radomsku. Cztery przypadki oraz przy ul. Brzeźnickiej 38, gdzie zalaniu uległa piwnica budynku wielorodzinnego. Prawdopodobną przyczyną tych zalań była czasowo niedrożna kanalizacja deszczowa. W pozostałych przypadkach dochodziło do stosunkowo niewielkich uszkodzeń pokryć dachowych, obróbek blacharskich dachów czy też masztu antenowego. Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnej informacji o osobach poszkodowanych – mówi portalowi Radomsko24.pl, kpt. Artur Bartosik ze Straży Pożarnej w Radomsku.

- Powalone drzewa uszkodziły linie energetyczne, pozbawiając dostępu do prądu mieszkańców gmin: Kobiele Wielkie (5 miejscowości, brak prądu od dwóch do kilku godzin), Gomunice i Dobryszyce (w sumie 8 miejscowości). W dużej części zgłoszone awarie zostały już usunięte, trzeba się jednak liczyć z kolejnymi uszkodzeniami  - informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Według danych z serwisu windy.com, podmuchy wiatru w Radomsku o godz. 15.00 osiągnęły prędkość 80km/h.

Czekamy także na Wasze zdjęcia ukazujące skutki silnego wiatru w Radomsku: redakcja[at]radomsko24.pl.

Najnowszy komunikat wydany przez IMGW informuje, że wiatr jeszcze nas nie opuści. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Wiatr południowo-zachodni skręcający w dzień na północno-zachodni.

Synoptycy wydali także alert 2 stopnia (obowiązuje do godz. 18.00, w niedzielę 29 października):

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

komentarze