O street arcie w bibliotece

O street arcie w bibliotece

Uczniowie z radomszczańskich szkół podstawowych wysłuchali w środę 12 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku wykładu na temat historii street artu, który przeprowadziła artystka Iga Borowiecka-Grzywacz.

Artystka-plastyk Iga Borowiecka-Grzywacz przybliżyła uczniom historię sztuki ulicznej, do której zaliczają się nie tylko murale i graffiti, ale też różnego rodzaju happeningi, flash moby, czy nawet mandale. Dzieci dowiedziały się, że ruch graffiti swoje początki miał w latach 60, XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale tak naprawdę tworzone w starożytnym Rzymie napisy na murach, współcześnie można uznać na graffiti.

- Graffiti powstaje najczęściej w sposób nielegalny, ale jest to taka dziedzina malarstwa, którą uznać można za ostatni bastion wolności. Jest to sztuka unikatowa, ulotna, dziś jest, a na następny dzień może zostać zamalowana
- mówiła Iga Borowiecka-Grzywacz.

Prowadząca opowiedziała również dzieciom o tym, jakie są techniki i czego wykorzystuje się do malowania po murach, między innymi specjalnych farb bitumicznych oraz flamastrów tzw. flowmasterów. Uczniowie obejrzeli dzieła słynnych artystów, takich jak Grek Dimitri, czy Banksy’ego, ale również przedstawiono im dokonania wielu polskich artystów, uznanych w świecie sztuki, między innymi łódzkiej grupy Etam Cru oraz polskich artystek Natalii Rak i NeSpoon. Techniki w jakich powstają dzieła na ścianach to między innymi szablony, dripping, czy malowanie ekspresyjne – action painting. Uczniowie dowiedzieli się też, że street art spełnia nie tylko funkcję artystyczną, upiększającą miejską przestrzeń, ale również wykorzystywana jest do prac rewitalizacyjnych w miastach, jak to ma miejsce np. w Gdańsku, między innymi przy odnawianiu fasad budynków, wykorzystując renesansową technikę zdobienia tynku - sgraffito.

Wykład był wstępem do kolejnych inicjatyw, jakie miejska biblioteka chce przeprowadzić z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biblioteka otrzymała dotację z Narodowego Centrum Kultury na utworzenie kolejnego muralu w wykonaniu uczniów. Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 19 października. W 2014 powstał już jeden, mający na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, który przedstawia komiksowych bohaterów Tytusa, Romka i Atomka – Henryka Chmielewskiego.

Więcej o:
biblioteka radomsko historia street artu graffiti mural radomsko

PRZECZYTAJ JESZCZE