Radomsko, Łódzkie 21o środa, 18 Lipca 2018
Autopromocja reklama

Noc spadających gwiazd

Miasto
Jacek Paszewski

W nocy z 12 na 13 sierpnia, na nocnym niebie będzie można zobaczyć deszcz tzw. spadających gwiazd.

A skąd się biorą spadające gwiazdy? To nic innego jak meteory, które gwałtownie wchodzą w naszą atmosferę tzw. Perseidy. Nazwa Perseidy wzięła się stąd, że największą częstotliwość meteorów zaobserwowano w okolicach gwiazdozbioru Perseusza. Odbywa się to z wydzieleniem światła i ciepła, gdyż ten malutki obiekt kosmiczny spala się, przemierzając naszą atmosferę. Jest to bardzo efektowne zjawisko, gdyż spadające meteory zostawiają za sobą niekiedy całkiem widoczne łuny światła.

W Radomsku ciężko o obserwację tego typu zjawisk, gdyż aby oglądać spadające gwiazdy musi być ciemno, a więc warto pojechać gdzieś z dala od miejskich świateł. Nie chcąc się zbytnio oddalać od miasta, polecamy wybranie się na pola na peryferiach miasta. Znawcy tematu twierdzą, że możemy zobaczyć od 90 do 120 perseidów w ciągu godziny.

Kto przegapi noc z 12 na 13 sierpnia, niech się nie martwi - gwiazdy będą spadać aż do końca sierpnia, niestety, z coraz mniejszą intensywnością.

Zrobisz zdjęcie magicznie "spadających gwiazd? Wyślij je do nas, a umieścimy je w galerii pod artykułem. Czekamy: redakcja[at]radomsko24.pl.

komentarze