Radomsko, Łódzkie 5o Wtorek, 23 Października 2018

Niedziela bez handlu

Miasto
Jacek Paszewski

11 marca to pierwsza niedziela objęta częściowym zakazem handlu. Do końca tego roku takim zakazem objęte zostaną łącznie 23 niedziele. W związku z tym, w niektórych sklepach i sieciach handlowych w Radomsku przygotowano zmiany.

Jak wynika z naszych informacji zasięgniętych w sklepach i sieciach handlowych część będzie otwarta dłużej w piątki i soboty. Niektóre będą czynne w niedziele z zakazem handlu, ale w mocno ograniczonym zakresie.

Sieć sklepów Biedronka

O zmiany w funkcjonowaniu sklepów w Radomsku, zapytaliśmy w biurze prasowym Jeronimo Martins Polska S.A.

Najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie już od tego tygodnia to: Wydłużenie godzin otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00. Otwarcie wszystkich kas w sklepach Biedronka w godzinach szczytu w piątki i soboty. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji, jednak gwarancja wszystkich otwartych kas obejmie 5 godzin w każdym z tych dni. Zwiększona częstotliwość dostaw do sklepów w okresie weekendowym tak, by zapewnić pełną dostępność produktów świeżych oraz promocyjnych. Większa liczba promocji w ciągu tygodnia tak, by ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni. Aby sprostać oczekiwaniom zakupowym klientów i obsłużyć spodziewany większy ruch, w piątki i soboty w sklepach należących do sieci będzie pracowało 5 tysięcy osób więcej niż podczas dotychczasowych weekendów.

Od marca Lidl wydłuża godziny pracy … 

- Nasze sklepy są przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od handlu. W 2017 r. zakończyliśmy modernizację wszystkich naszych obiektów. Szerokie alejki sklepowe, ergonomiczne wnętrza, prezentacja produktów dostosowana do potrzeb klientów, liczne miejsca parkingowe – wszystko to dla komfortu dokonywania zakupów w sklepach Lidl. Co więcej aby zapewnić klientom wystarczającą dostępność do naszych sklepów, zdecydowaliśmy się wydłużyć godziny ich otwarcia: w piątki i soboty do 22.00. W poniedziałki jak i w kolejne dni tygodnia sklepy będą czynne od godziny 7.00 rano – powiedziała portalowi Radomsko24.pl, Aleksandra Robaszkiewicz PR Manager Lidl Polska.

… jak i rodzima ZORZA

- Od 1 marca, wszystkie sklepy należące do Powszechnej Spółdzielni Spożywców ZORZA w Radomsku będą czynne od poniedziałku do soboty 6.00 - 22.00. W niedziele handlowe, trzy placówki przy ul. L. czarnego 15, Targowej 10 i Reymonta 47, będą czynne w godzinach 6.00 - 22.00 a pozostałe między 9.00 a 17.00 – usłyszeliśmy w centrali firmy.

Rekordowo długo czynny Carrefour

- Od 1 marca zmieniliśmy godziny otwarcia sklepu. W związku z zakazem handlu, pracujemy według ustawy. W pozostałe dni, sklep czynny będzie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6.00 – 23.30. Dodam, że stacja paliw, Punkt Obsługi klienta i działy handlowe nie uległy zmianie i otwarte będą w godzinach od 7.00-22.00 również od poniedziałku do niedzieli – mówi Beata Kowalik z Carrefour Radomsko.

Sieć sklepów Żabka. Decyzja należy do franczyzobiorcy

- W przypadku Żabki wiele zależy od decyzji franczyzobiorców, możliwy będzie także handel w niedziele. Jak poinformowało nas biuro prasowe sieci, "franczyzobiorcy Żabki będą mogli prowadzić działalność w niedziele objęte ograniczeniami, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek" – informuje portal tvn24bis.pl.

Salony LPP. Właściciel marek Reserved, House, Cropp, Sinsay (sklepy mieszczą się w Galerii Radomsko) bez zmian w godzinach pracy

W związku z wejściem w życiem z dniem 1 marca br. ustawy o graniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, LPP nie rekomenduje wprowadzania zmian godzin pracy galerii w dni powszednie. W naszej opinii, podjęcie tego typu decyzji powinno być poprzedzone obserwacjami ewentualnych zmian zachowań klientów na rynku. W przeciwnym wypadku, podjęcie zbyt pochopnych kroków w tym zakresie, może być ze szkodą dla najemców jak i galerii handlowych. Przykłady podobnych zmian legislacyjnych, wprowadzonych na rynkach zagranicznych, na których LPP posiada swoje salony, pokazało że reakcje klientów na ograniczenia handlu w niedzielę mogą być diametralnie różne. W związku z powyższym, ze swojej strony deklarujemy chęć prowadzenia do końca bieżącego roku obserwacji reakcji naszych klientów na wprowadzone ograniczenia w handlu. Do tego momentu, salony LPP będą czynne w niezmienionych godzinach – czytamy w komunikacie firmy.

Salony obuwnicze CCC (ERA PARK, Galeria Radomsko) również bez zmian

- Obecnie nie zamierzamy wydłużać godzin pracy w żaden dzień tygodnia. Niemniej jednak dostosujemy się do ewentualnych zmian godzin otwarcia galerii i parków handlowych, gdzie zlokalizowane są nasze sklepy – głosi komunikat CCC.

Centrum Handlowe ERA PARK nie wydłuża godzin pracy

- Jeśli chodzi o godziny pracy parku handlowego, ustalę to po jednym lub dwóch miesiącach czy rzeczywiście jest potrzeba wydłużenia godzin pracy sklepów. Era Park to park handlowy a to nie galeria i nie widzę obecnie konieczności wydłużania godzin pracy. Zobaczymy jak zachowa się rynek oraz jakie będą sygnały od naszych klientów i najemców. Dłużej będzie czynny za to LIDL (patrz wyżej – red.) – powiedziała nam Justyna Hurko, dyrektor zarządzający ERA PARK.

Handel na miejskim placu przy ul. Targowej, będzie odbywał się we wszystkie niedziele w roku.

Galeria Jurajska ze zmianami

Chętnie odwiedzana przez radomszczan Galeria Jurajska w Częstochowie zapowiada, że będzie otwarta w niedziele objęte zakazem handlu, ale w ograniczonym zakresie. Wydłużone zostaną także godziny otwarcia w pracujące niedziele. Centrum handlowe podjęło właśnie decyzje, że będzie otwarte w niedziele wolne od handlu, ale w ograniczonym zakresie. – Działać będą te punkty, które wyjęte są z ustawowego zakazu. W naszym przypadku jest to kino Cinema City, studio fitness Calypso, a także kawiarnie i restauracje znajdujące się w strefie gastronomicznej. Punkty te będą działać w normalnych godzinach handlowych, jakie do tej pory obowiązywały w weekendy  – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

– W niedziele wolne od zakazu otwarci będziemy do godz. 22.00, czyli o dwie godziny dłużej. Pozwoli to naszym Klientom na dłuższe robieni zakupów, a u najemców zminimalizuje przynajmniej częściowo ekonomiczne skutki ograniczenia – zapowiada.

Zakazem handlu w 2018 roku objęte są następujące niedziele:

Marzec: 11 III, 18 III
Kwiecień: 1 IV (Wielkanoc), 8 IV, 15 IV, 22 IV
Maj: 13 V, 20 V
Czerwiec: 10 VI, 17 VI
Lipiec: 8 VII, 15 VII, 22 VII
Sierpień: 12 VIII, 19 VIII
Wrzesień: 9 IX, 16 IX, 23 IX
Październik: 14 X, 21 X
Listopad: 11 XI, 18 XI
Grudzień: 9 XII

Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Rok później (1 stycznia 2020 roku) będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, za wyjątkiem siedmiu w roku - dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

komentarze