Radomsko24.pl
Kim jesteśmy - Nasza misja

Codziennie słyszymy głosy, że nasze miasto jest małe i nic się w nim nie dzieje. Że jest nudno, zupełnie nie ma gdzie wyjść ani co robić. I że najlepiej już dziś wyjechać do Częstochowy, Łodzi, albo i jeszcze dalej. My natomiast uważamy, że w Radomsku dzieje się naprawdę sporo, tylko nie każdy o tym wie. Albo nawet więcej – o lokalnych wydarzeniach wie tylko mała grupka ludzi, reszta narzeka i spędza popołudnia przed telewizorami. Dlatego chcemy pokazać wam pozytywną stronę miasta!

Login

Zapomniane hasło

Dołącz

Dołącz do społeczności Radomska poprzez Facebook.com
Informator Imprezy Ogłoszenia Forum Kąciki Blogi Czat Zdjęcia Filmy
  •  
 
 
Strefa sprawdzonej informacji

W niedzielę 15 sierpnia radomszczański park Solidarności został opanowany przez średniowiecznych Słowian - swój obóz rozbili tam bowiem członkowie stowarzyszenia Zadruga Wierczan.


Już po raz kolejny stowarzyszenie zorganizowało Sadybę Wierczan - trzydniową imprezę, podczas jego członkowie, jak również goście z innych miast sami się bawili, ale także pokazywali innym, jak wyglądało życie w średniowiecznej Polsce.

 

Pierwsze dwa dni - 13 i 14 sierpnia - drużyna spędziła nad zalewem w Zakrzówku Szlacheckim. Tam rozłożyli obozowisko na wyspie leżącej między starorzeczem i współczesnym korytem Warty i cieszyli się obozowym życiem organizując różne gry i zabawy, w których do wygrania była np. pięciolitrowa beczka miodu.

 

W niedzielę 15 sierpnia całe obozowisko przeniesiono do Radomska. Radomszczanie mogli podziwiać, jak wyglądało życie w odległych czasach - a było co oglądać! Członkowie drużyny przygotowali średniowieczne potrawy (np. kaszę z boczkiem i cebulą), które spożywali w drewnianych misach lub w liściach kapusty, robili garnki z gliny, grali na średniowiecznych instrumentach i chodzili w strojach z tamtego okresu. Nie zabrakło również gier i zabaw, takich jak strzelanie z łuku czy rzut obręczą.

 

Około godz. 18.00 odbyła się także inscenizacja ataku na gród.

 

Jedynym minusem całej imprezy była niedzielna pogoda, przez którą wielu radomszczan pozostało w domach. A szkoda, bo była to żywa lekcja historii - zwłaszcza dla najmłodszych.

 

Zobacz fotogalerię z Sadyby Wierczan

Zobacz filmy wideo z Sadyby Wierczan



Fotorelacja
Sadyba Wierczan
_Sadyba Wierczan
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/376bb637cd25f7cfce555c926eeab867.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/f0a126692e03faac439a1667996d8674.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/2f6d58ad2a6ba62ec1b84244390822a5.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/e5743565a0109ac29548b8feb9539cab.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/a3fa72a8501bd3414acea19bdc15f1de.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/9ef269550a45ad95ea9e17e3d193e919.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/58ae8cef088755cf3e87db17953446c4.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/d63d215b83bfb38bb272858b2d7e64e7.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/85139bb7c24df8b2d1754fd7f64e93e5.jpg
http://www.radomsko24.pl/m/photos/get_image/file/0ff339db9b82eb4fc48071e868c72e9b.jpg
Kąciki tematyczne

Załóż własny kącik
- promuj zainteresowania!

Komentarze
Sortuj wg 
Na stronę: 
 
  •  ~gość napisał(a) 543 dni temu (pozytywny) 
     
    1
    moze inaczej:

    drużyna - to inaczej zbrojni
    zadruga - cała wspólnota rodowa razem z kobietami i dziećmi

    druch - towarzysz z drużyny , a pózniej także przyjaciel

    tak to wygląda w Zadrudze Wierczan

    5 FESTIWAL oczywiście zorganizowali członkowie Stowarzyszenia "Zadruga Wierczan"
    przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Radomska i gośili inne grupy odtwórcze z całej Polski

    RADZIECH
     
     Zgłoś nadużycie  
       
     
    Odpowiedź
     
    1 punkt
     
  •  ~gość napisał(a) 543 dni temu (neutralny) 
     
    0
    To nie druhowie zorganizowali Festiwal, A członkowie stowarzyszenia :) Druhami nazywają swoich przyjaciół z innych drużyn. Tak poza tym, Zjechało się nas tam z całej Polski trochę. ;) Także drużyny Panie redaktorze, drużyny!
     
     Zgłoś nadużycie  
       
     
    Odpowiedź
     
    0 punktów
     
  Wyraź swoje zdanie:
Załóż konto - podpiszesz komentarz własnym nickiem
 
 
 
 
     
Redakcja serwisu nie odpowiada za prawdziwość treści przekazywanych w komentarzach oraz za szkody materialne lub moralne powstałe z ich tytułu. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
Jeżeli treść komentarza jest sprzeczna z powyższym zapisem prosimy zgłosić nadużycie.
Nie posiadasz aktualnej wersji Flash Player.
Kliknij tutaj, aby przejść na stronę, która powinna się wyświetlić.
Ocena
Zobacz także

Kultura i rozrywka - spragniony informacji?

Wystawa zdjęć i rysunku Tomasza Kużnickie...

Przeczytaj »



© 2005-2011 Radomsko24.pl