Jakie czynniki są istotne przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Jakie czynniki są istotne przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Funkcjonalność domu w dużej mierze jest oparta na tym, jakiego wyboru dokonaliśmy, szukając projektu domu jednorodzinnego. Nieprzemyślane ruchy na tym etapie mogą całkowicie uprzykrzyć nam życie i odebrać zadowolenie z dopiero co powstałej budowli. W oparciu o, wydawać by się mogło oczywiste, parametry, zdecydowaliśmy się wypunktować aspekty, które być może pomogą w wyborze projektu domu jednorodzinnego.

Czy projekt domu jednorodzinnego wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego?

Wydawać by się mogło, że posiadacz działki budowlanej ma także pełną swobodę w jej zarządzaniu. W istocie jest zupełnie odwrotnie. Dokument nazywany Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w bardzo szczegółowy sposób określa parametry budynku. Przed zakupem projektu domu jednorodzinnego musimy więc dobrze zweryfikować, czy aby MPZP nie ogranicza nas w kilku kategoriach.

W praktyce kategorie te dotyczą z reguły wymiarów oraz kształtów budynku. Zorientowanie się, że są takie zapisy w MPZP już po zakupie dokumentacji, może skutkować nanoszeniem bardzo kosztownych poprawek w projekcie domu jednorodzinnego przez architekta.

Koszty realizacji projektu domu jednorodzinnego

To dobre miejsce, aby możliwie najbardziej realnie oszacować koszta inwestycji. Dobrze jest zamówić w tym celu projekt domu jednorodzinnego wraz z kosztorysem. Musimy jednak znać nasze możliwości finansowe i wybierać w tej grupie gotowych szablonów, która będzie realna do wykonania dla naszej kieszeni.

Jeśli mówimy o kosztach przy projekcie domu jednorodzinnego, warto rozgraniczyć dwa typy kosztów. Są to środki, jakie przeznaczamy na realizację inwestycji pod klucz, a także koszty eksploatacyjne budynku, które możemy obniżyć już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego. Przykładem są domy pasywne, które posiadają wysoki koszt realizacji inwestycji, ale pozwalają na znaczące obniżenie kosztów energii.

Zwróć uwagę nie tylko na model, ale również na rozkład pomieszczeń w projekcie domu jednorodzinnego

Wydawać by się mogło, że to totalny banał. W praktyce jednak ludzie zupełnie nie związani z budownictwem potrafią oceniać potencjalną inwestycję w oparciu o wizualizację. Jest to oczywiście ważna cześć projektu domu jednorodzinnego, jednak ma ona wyłącznie znaczenie dodatkowe – pomaga wyobrazić sobie finalny efekt. W praktyce znacznie ważniejsze jest pochylenie się nad rzutami kondygnacji.

Z początku zawiłe rysunki techniczne w projekcie domu jednorodzinnego, kryją w sobie wszystkie niezbędne szczegóły. Już na tym etapie będzie można zobaczyć jak duży będzie nasz salon, sypialnia czy kuchnia oraz jak będą rozmieszczone na planie. Także lokalizacja tarasów czy balkonów ma tutaj znaczenie. Nie kierujmy się więc wyłącznie tym, jak nasz dom będzie wyglądał na zewnątrz. Aby zachować jego funkcjonalność dobrze przyjrzyjmy się całej dokumentacji technicznej projektu domu jednorodzinnego, najlepiej w asyście architekta lub praktyka w dziedzinie wykonawstwa.

Zobacz również: gotowe projekty domów parterowych - Pracownia-projekty.dom.pl

Więcej o:

PRZECZYTAJ JESZCZE