Radomsko, Łódzkie 10o Piątek, 20 Października 2017
ważne informacje

Finisz „Mapy potrzeb” .Nowoczesnej

Miasto
Jacek Paszewski

W niedzielę 12 lutego, działacze lokalnego koła .Nowoczesnej zorganizowali akcję, podczas której prowadzili sondaż dotyczący potrzeb mieszkańców Radomska dotyczących zmian w mieście i dzielnicach, w których mieszkają.

Akcja nazwana od samego początku „Mapą Potrzeb” jest prowadzona od końca ubiegłego roku. Ma na celu wyłonić obszary, w których radomszczanie, ale też mieszkańcy poszczególnych gmin powiatu radomszczańskiego oczekują poprawy warunków życia i komfortu. Podczas przeprowadzanych ankiet działacze .Nowoczesnej zadawali mieszkańcom pytania mające doprecyzować oczekiwania radomszczan.

Niedzielną akcję działacze .Nowoczesnej wykorzystali także do zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnonarodowego dotyczącego reformy oświaty.

- Dzisiejsza akcja choć przebiegała w trudnych warunkach, bo w prawdziwie zimowej scenerii, przy ujemnej, dającej się we znaki temperaturze, okazała się sukcesem. Radomszczanie chętnie z nami rozmawiali, czasem zaskakując szczerością swoich wypowiedzi. To rzadko się zdarza w tego typu aktywności. W tym samym miejscu zaczynaliśmy akcję „Mapa potrzeb” i tutaj też ją kończymy – wyjaśnia Przemysław Kossowski, szef lokalnych struktur Nowoczesnej.

- Wierzymy w to, że wnioski, które wypłyną z ankiet pomogą nam skonstruować odpowiadający oczekiwaniom radomszczan program. Jednak zwrócę uwagę, że nie będziemy ślepo się upierać na wynikach tej sondy, gdyż to mogłoby doprowadzić do populistycznych obiecanek bez pokrycia, których nie moglibyśmy nigdy wypełnić. Na pewno jest to doskonały sposób na rozpoczęcie dyskusji o tym, jak Radomsko ma wyglądać za 5 lat. Ale też interesuje nas dłuższa perspektywa. Chcemy nakreślić wizję rozwoju miasta na kolejne 10, 20, a nawet 30 lat i nad tym będziemy pracować. To co dziś robimy to preludium do tego czym się będziemy zajmować. Już teraz cofnęliśmy się wstecz, analizując protokoły Rad Miejskich poprzednich kadencji, by poznać mechanizmy jakimi radni i władze kierowały się by wyznaczać kierunki rozwoju. Niestety nie można wysnuć z tego zbyt wielu pozytywów. My chcemy wykonać realną pracę, z której owoców skorzystamy teraz, ale też czerpać z tego będą następne pokolenia. Takim dalekosiężnym celem jest też edukacja, z której sposobem i kierunkiem reformowania się nie zgadzamy. Dlatego także dziś zbieramy podpisy na rzecz przeprowadzenia referendum przeciwko reformie edukacji – dodaje.

W dzisiejszej akcji działacze radomszczańskiego koła .Nowoczesnej zachęcali radomszczan do rozmów gorącą kawą i herbatą oraz słodką przekąską. I choć dzieci w to mroźne przedpołudnie nie można było zobaczyć w okolicach targowicy, to jednak dorośli chętnie zabierali dla swoich pociech balony do domu.

Koordynator procesu „Mapa potrzeb”, a jednocześnie wiceprzewodniczący radomszczańskiego koła Kamil Bugdal:

Henry Kissinger, amerykański dyplomata i laureat pokojowej Nagrody Nobla mówił" "Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi cię donikąd”. Kiedy zaczynaliśmy pracować nad organizacją .Nowoczesnej w naszym mieście miałem świadomość, że żeby rzeczywiście myśleć o rozwoju naszego miasta w krótszej lub dłuższej perspektywie, musimy wyznaczać cele, ale też drogi dojścia do nich. Ja jestem zwolennikiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dialogu społecznego, dlatego naturalnym stało się, że te drogi, a raczej mapa, którą .Nowoczesna posłuży się w mieście musi być stworzona w oparciu o oczekiwania radomszczan. Zakładaliśmy, że uda nam się ten proces przeprowadzić szybciej, jednak ze względu na dającą się we znaki zimę, choroby naszych członków troszkę musieliśmy zmodyfikować swoje działania i część ankiet wypełnić podczas wizyt w domach radomszczan. To znacznie wydłużyło czas. Jednak już podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami, mimo, że temperatura nas nie rozpieszczała, nieznacznie przekroczyliśmy poziom 500 ankiet, które chcieliśmy pozyskać. To bardzo poważna kopalnia wiedzy i cieszy mnie osobiście, że radomszczanie chętnie w tych rozmowach uczestniczyli. Teraz chcemy do końca miesiąca dokonać oceny i podsumowania wyników, wyciągnąć wnioski, tak żeby na początku marca przedstawić je opinii publicznej. „Mapa potrzeb” to jeden z etapów dialogu z naszym społeczeństwem. Już mamy zaplanowane kolejne kroki.

Już wkrótce .Nowoczesna będzie realizowała kolejne działania. W planach między innymi działania społeczne. Podsumowanie „Mapy potrzeb” prawdopodobnie nastąpi 28 lutego.

-  Jesteśmy już teraz aktywni na wielu polach. Uczestniczymy w czynny sposób w akcji referendalnej przeciwko reformie edukacji, nasi członkowie uczestniczą w sesjach rady miejskiej, a także analizujemy obecnie rzeczywistą sytuację oraz przyczyny braku realizacji obwodnicy i rewitalizacji w Radomsku. W niedługim czasie także spodziewamy się wizyty w Radomsku szczególnego gościa, którego odwiedziny i program tej wizyty wraz z terminem zostały właśnie potwierdzone. Będzie to jedna z czołowych postaci .Nowoczesnej. Bardzo się z tego cieszymy i jak wynika z zapytań telefonicznych, czy za pośrednictwem naszego Facebooka, radomszczanie też będą zadowoleni, że mogą spotkać się z naszym gościem – mówi Małgorzata Szyler, sekretarz .Nowoczesnej w Radomsku.

foto: .Nowoczesna Radomsko

komentarze