Radomsko, Łódzkie 21o środa, 18 Lipca 2018
Autopromocja redakcja

Dotknij huculskiej tradycji

Kultura i rozrywka
Tomasz Kolmasiak

„WYRÓŻNIENI STROJEM – HUCULSZCZYZNA. TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ” - to najnowsza wystawa czasowa jaką otwarto w niedzielę, 23 lipca w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Dzięki niej możemy się przenieść na pełną barw i radości Huculszczynę, zobaczyć jak wygląda tradycyjne wesele, stroje ludowe czy przedmioty codziennego użytku tamtejszych mieszkańców.

Huculszczyzna leży obecnie na zachodniej Ukrainie, w pasmie górskim Karpat Wschodnich. Niewielki fragment tego regionu znajduje się także na obszarze Rumunii. Już za czasów króla Kazimierza Wielkiego tereny Huculszczyzny należały do Rzeczypospolitej. Tak było też w okresie międzywojennym – na wystawie prezentowane są naszyjniki, do wykonania których użyto srebrnych polskich monet ze „Żniwiarką”, a także obiegowych niklowych 50-groszówek.

Ukazano także nakrycia głowy, kierpce, a także całe stroje ludowe używane na tamtym terenie. Zachwycają swoimi zdobieniami i feerią barw. Co ciekawe używane są obecnie podczas uroczystości weselnych, co pokazano na współczesnych fotografiach wykonanych przez autorkę wystawy - Alicję Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Podstawę całej wystawy stanowią eksponaty stanowiące zbiory zabytków z 1934 roku znajdujące się w posiadaniu łódzkiej placówki muzealnej. O tym jak wygląda teraźniejszość na Huculszczyźnie przekonać się możemy na współczesnych fotografiach pokazywanych w nowoczesny sposób na wyświetlaczach multimedialnych. Na wystawie umieszczono także zbiory twórczości ludowej z kolekcji profesor Zenovii Shulgi z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.

Otwarcia wystawy w niedzielne popołudnie 23 lipca dokonali: Alicja Woźniak, Jacek Kaszyński oraz Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalnego im. St. Sankowskiego w Radomsku. Wystawa będzie czynna do końca 2017 roku.

komentarze