Radomsko, Łódzkie 4o Wtorek, 23 Października 2018

Czujka uratowała życie

Miasto
Jacek Paszewski

W poniedziałek 11 grudnia, w późnych godzinach wieczornych do straży pożarnej w Radomsku wpłynęło zgłoszenie o zadziałaniu czujki tlenku węgla w jednym z mieszkań na II piętrze kamienicy w Radomsku przy ul. Reymonta.

Strażacy dokonali pomiarów czadu w tym lokalu, które potwierdziły występowanie tego niebezpiecznego gazu w ilości 60 ppm (0,006 %).  Sprawdzone zostały również inne mieszkania w tym budynku i okazało się, że zagrożenie zatruciem było jeszcze większe – w jednym z mieszkań na I piętrze stężenie wynosiło 400 ppm (0,04 %) – tutaj nie było czujki.

- Strażacy ewakuowali mieszkańców zagrożonych mieszkań na zewnątrz i przewietrzyli mieszkania. U czternastu osób ewakuowanych dokonali pomiarów tlenku węgla w wydychanym powietrzu – w przypadku dwóch osób stwierdzono podtrucie, jednak z uwagi na szybkie wykrycie czadu, nie zagrażające życiu – mówi kapitan Artur Bartosik, ze straży pożarnej w Radomsku.

W mieszkaniach użytkowane były piecyki na paliwo stałe. Najczęściej w takich przypadkach przyczyną powstawania czadu jest zły stan techniczny przewodów kominowych, niewłaściwe podłączenie tych urządzeń do przewodów kominowych oraz  niedostateczna wentylacja w pomieszczeniu – czad powstaje wówczas, gdy nie ma odpowiednio dużo świeżego powietrza i dochodzi do niepełnego spalania paliwa.

 - Powyżej opisanie zdarzenie pokazuje, jak ważne jest wyposażanie domów czy mieszkań w czujki tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. Gazu tego nie da się wyczuć zmysłami człowieka – jest bezbarwny i bezwonny.  Bardzo szybka łączy się z hemoglobiną krwi blokując dostęp tlenu do komórek. Należy mieć świadomość, że już niewielkie stężenia powoduje bóle głowy, wymioty, osłabienie, apatię, a stężenie 0,5 % powoduje śmierć już po 20 minutach, a stężenie ok. 1% to zgon po ok. 3 minutach – dodaje strażak.

O ile w dzień można skojarzyć objawy z zatruciem tlenku węgla i wezwać służby ratownicze, o tyle w nocy, podczas snu, szanse na przeżycie są niewielkie. Gdyby nie czujka, istniałoby duże ryzyko, że dziś mówilibyśmy o ofiarach śmiertelnych.

Komanda Powiatowa PSP w Radomsku, tak jak w latach poprzednich, zorganizowała konkurs, w którym można wygrać czujki wykrywające czad i dym. Konkurs polega na wypełnieniu ankiety zawierającej kilka prostych pytań dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w sezonie grzewczym oraz złożeniu jej w siedzibie KP PSP Radomsko lub przesłaniu w wersji elektronicznej – szczegóły konkursu na stronie internetowej komendy – www.kppspradomsko.pl.

komentarze