„Bliżej matematyki – bliżej nauki”

„Bliżej matematyki – bliżej nauki”

To nazwa projektu obecnie realizowanego w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Zainaugurowały go drużynowe zawody matematyczne, w których wzięło udział 105 uczniów.

Szkoła na ten cel otrzymała grant  w wysokości 6 700 zł startując  w ogólnopolskim konkursie Bank Ambitnej Młodzieży. Pomysłodawczynią i organizatorką przedsięwzięcia jest  nauczycielka matematyki Halina Jurczyk, której zależało, aby matematyka nie kojarzyła się młodzieży z trudnymi podręcznikowymi zadaniami, ale stała się przyjemnością i formą zabawy.

– Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów. Dla tych, którzy uważają, że matematyka jest trudna i nieciekawa oraz dla tych, którzy ją lubią – mówi H. Jurczyk.

–Zaplanowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć. M. in. konkurs fotograficzno-plastyczny „Moja matematyka”, drużynowe zawody matematyczne, a także inspirujące Spotkania z Nauką. W marcu odbędą się pokazy druku 3D, będzie u nas gościć Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki „ Eksperymentatorzy”, która zaprezentuje doświadczenia z fizyki, jak również naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Będą pokazy robotów i automatycznych szachów - wylicza.

Realizację projektu rozpoczęły 2 marca drużynowe zawody matematyczne. W konkursie brały udział 4, 5 - osobowe zespoły ze wszystkich klas, łącznie 23 drużyny.  Uczniowie byli podzieleni na dwie kategorie. Grupę juniorów stanowili pierwszoklasiści, zaś seniorów -  pozostałe klasy. Drużyny w ciągu 120 minut miały do rozwiązania 12 zadań. Rywalizacja była tak zaciekła, że liderzy zespołów ustawiali się w kolejce, by podać jak najszybciej odpowiedzi. Najbardziej zaangażowani okazali się juniorzy, którzy rozwiązali wszystkie zadania przed czasem.

- Zawody były bardzo emocjonujące. Wszyscy pracowaliśmy pod dużą presją czasu, co też mocno zaważyło na ostatecznym wyniku –  mówi Kamila Kubik, uczestniczka w kategorii juniorów.

- Zadania konkursowe różniły się znacząco od problemów występujących w zadaniach ze szkolnych podręczników i zbiorów zadań. Wymagały pomysłowości, inwencji, poszukiwania nietypowych rozwiązań oraz logicznego myślenia.  Sukces zależał od współpracy całej drużyny – wyjaśnia H. Jurczyk.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał zespół nauczycieli matematyków. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 14 marca. Zwycięskie drużyny z obu kategorii będą reprezentowały naszą szkołę na Międzynarodowych Zawodach Matematycznych Náboj w Warszawie.

Z kolei uczniowie najbardziej zaangażowani w projekt wezmą udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie połączonej z warsztatami matematyczno – fizycznymi.

info: Aneta Jędrzejczyk, ZSE-E

Więcej o:
konkurs elektryk zse-e

PRZECZYTAJ JESZCZE